دسته‌بندی نشده

کابل کواکسیال | همه چیز درباره کابل کواکسیال | coaxial cable

کابل کواکسیال چیست

کابل کواکسیال چیست؟

یکی از بستر های مهم در انتقال سیگنال ها و داده در انواع پروژه های شبکه های مخابراتی و رادیویی کابل های کواکسیال می باشد که از سال 1936 تا به امروز برای انتقال انواع داده ها و سیگنال ها مورد استفاده قرار می گرفت که به اصطلاح نام دیگر کابل کواکسیال را کابل هم محور می نامند. ساختار کابل کواکسیال به این شکل است که رویه ی آن را یک عایق از نوع و جنس پلیمر پلی اتیلن تشکیل شده است که قسمت داخلی را که یک رسانای داخلی از جنس هادی می باشد را پوشش داده است.

یک پوشش مسی به صورت بافته شده در روی همین عایق وجود دارد که برای حذف میدان های الکتریکی در خارج از کابل مورد استفاده قرار گرفته است و در آخر سر یک لایه ی پلیمری پی وی سی همه ی اجزای تشکیلی را روکش می دهد. موارد استفاده از کابل کواکسیال برای انتقال دادن انواع فرکانس های صوتی در کامپیوتر, ارتباطات رادیو, گیرنده ها و فرستنده ها صوتی و تصویری مناسب بوده است.

کابل کواکسیال

کاربردهای کابل کواکسیال

کاربرد های کابل کواکسیال  استفاده از آن در مسافت های بلند جهت ارتباط دادن شبکه تلویزیونی, شبکه رادیویی, و شبکه های تلفنی می باشد که برای تجهیزات کوچک خانگی از کابل کواکسیال کوتاه و برای تجهیزات نظامی از کابل های کواکسیال میکرو استفاده می شود. و دیگر موارد استفاده از این کابل ها به صورت کلی برای حمل سیگنال و یا داده از آنتن به گیرنده و از دکل های رادیویی به گیرنده های رادیویی و از ایستگاه های تلویزیون ها برای گیرنده های تلویزیونی می باشد.

انواع کابل کواکسیال

انواع گوناگونی از کابل های کواکسیال وجود دارد که بر اساس قطر و امپدانس دارای دسته بندی های مختلفی می باشد. امپدانس به مقدار مقاومت گفته می شود که در اثر ایجاد یک اختلاف پتانسیلی در مقابل جریان الکتریکی اتفاق می افتد که با نماد  z نشان داده می شود و شناخته شده است امپدانس طبق قانون اهم از نسبت ولتاژ به جریان تشکیل می شود. و مقدارش یک عدد مختلط و حقیقی می باشد.

خرید کابل کواکسیال

به طور معمول باید به همه نکات مختلف در هنگام خرید هر محصول توجه کرد تا بتوان محصول مفید و کاربردی را برای خود تهیه نمود کابل کواکسیال هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و برای این که بهترین انتخاب را بتوانیم انجام داده باشیم باید نکات خیلی مهمی را مورد توجه خود قرار دهیم چون هر چقدر جنس انتخاب شده مرغوب تر باشد از طول عمر بالایی نیز برخوردار می شود.

برای همین دلیل است عده ای از افراد آینده نگر در ابتدای کار با صرف هزینه بیشتر و خرید کابل هایی با روکش مسی موجب افزایش کارائی و طول عمر کابل خود می شوند در صورتی که کابل های کواکسیال با روکش آلومینیومی دارای طول عمر کمتری می باشد ولی خوب قیمت مناسب و پایین تری هم نسبت به کابل های کواکسیال مسی دارد.

مواردی که باید در هنگام خرید کابل کواکسیال باید توجه کرد عبارت است از:

  • فاصله ی بین تجهیزاتی که قرار است تصویر یا صوت توسط کابل کواکسیال به هم دیگر متصل یابند در انتخاب نوع کابل تاثیر گذار می باشد
  • جهت جلوگیری از تاثیر میدان مغناطیسی بر روی عملکرد کابل باید از کابل کواکسیال از نوع کابل های شیلد دو لایه برای انتقال کابل برق از کنار این کابل استفاده نمود
  • از کابل های مسی برای انتقال دادن سیگنال ها در فاصله های بالا استفاده می گردد.

قیمت کابل کواکسیال

  • قیمت این کابل های کواکسیال برای فروش با مواد مصرف شده در آن کابل ارتباط مستقیم دارد. که هم اکنون در بازار فروش  کابل و سیم ایران این کابل هل در انواع گوناگون تولید می شود به این صورت که کابل کواکسیال با هادی آلومینیومی, کابل کواکسیال با هادی مسی, کابل کواکسیال با هادی ccam تولید شده و عرضه به بازار می گردد. از نظر قیمت کابل های کواکسیال مسی از همه ی انواع مختلف این کابل ها بیشتر بوده است.  یکی دیگر از  عواملی که در قیمت کابل های کواکسیال تاثیر گذار می باشد کیفیت مواد پلیمری است که در تولید کابل های کواکسیال استفاده شده است.  

کابل کواکسیال افشان

بهترین کابل کواکسیال کدام نوع می باشد؟

تولید کنندگان کابل و سیم معتبر بدون شک کیفیت محصولات خود را بر پایه ی بهترین شکل ممکن و مرغوب و با کیفیت تر, ترجیح می دهند و تمرکز تولید خود را بر روی کابل های کواکسیال با رسانای هادی و یا همان اسکرین مسی قرار داده و برای مصرف کننده نیز توصیه می کنند. به همین دلیل می توان گفت که کابل کواکسیال با اسکرین مسی از بهترین نوع کابل های کواکسیال می باشد.

دیگر کابل های کواکسیال که با رسانای هادی آلومینیومی و یا کابل های با رسانای آلومینیومی روکش مسی هستند  به مرور زمان دچار گسیختگی و ضعیف شدن سیگنال ها و حتی عدم نمایش تصویر می شوند به دلیل این که اکسید شدن این فلزات یعنی با ترکیب هادی با اکسیژن که موجب اکسید شدگی می شود و در نهایت دارای کیفیت مرغوبی نمی باشد و از طول عمر پایین تری هم برخوردار می باشد. برای همین علت استفاده از کابل های کواکسیال با رسانای هادی آلومینیومی به علت کیفیت کم آن ها توصیه نمی گردد.

کابل کواکسیال

چند نکته مهم

یکی از نکته هایی مهمی که در فروش کابل های کواکسیال مد نظر می باشد این است که شرکت های متعددی که در زمینه تولید و عرضه این کابل های کواکسیال مشغول به فعالیت می باشند به صورت یکپارچه بر کیفیت کابل عرضه شده تمرکز دارد.

بعضی از شرکت های تولیدی سیم و کابل برای اینکه از قیمت کابل ها کم نماید برای این که فروش بیشتری به دلیل قیمت پایین تر نسبت به سایر کابل ها داشته باشد برای هادی یا اسکرین کابل های کواکسیال ازآلومینیوم یا روکش های آلومینیومی که با مس پوشش داده شده است استفاده می نمایند که این کار به دلیل ترکیب اکسیژن با فلز که باعث اکسید شدگی می شود و در نهایت موجب به طول عمر پایین تر و افت شدید کیفیت در این کابل های کواکسیال با هادی آلومینیومی و کابل های کواکسیال با روکش آلومینیومی که به وسیله مس پوشش داده شده است می گردد به همین دلیل است که خرید این نوع کابل ها مورد تایید تولید کنندگان سیم و کابل نمی باشد.

کابل های کواکسیال در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

کابل های کواکسیال برای حمل سیگنال های با فرکانس بالا طراحی و اجرا گردیده شده است. که وظیفه حفاظت از آن سیگنال ها را در برابر میدان های الکتریکی مغناطیسی را دارد. استفاده از این کابل ها علاوه بر تجهیزات صوتی و تصویری خانگی و وصل کردن گیرنده های به تلویزیون و یا وصل کردن آنتن مرکزی به تلویزیون در رسانه هایی مانند دوربین های مدار بسته, رادیو تبلیغاتی, سیستم های کابل زیر دریا, و نرم افزار های اترنت پهن باند هم مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل کواکسیال

RG چیست ؟

اسم عامیانه برای کابل کواکسیال RG می باشد. RG   مخفف عبارت RADIO GUIDE می باشد که به معنی راهنمای رادیو است. به عبارتی که امروزه مردم و همه شهروندان در سراسر دنیا این کابل را به نام RG شناسند. و با اعدادی که روی آن قرار دارد می تواند اندازه مصرفی و طول آن را محاسبه کرد. یکی از معروف ترین انواع کابل هایی که وظیفه انتقال داده های محافظت شده را دارد, کابل کواکسیال می باشد و به صورت هم محور جهت دار شده است به دلیل اجزای تشکیل دهنده کابل کواکسیال که به صورت زیر تشکیل شده است:

قسمت درونی و هسته ی این کابل از سیم فلزی تشکیل شده که اولین رسانای موجود در سیم می باشد بعد این هسته توسط یک عایق ضد برق پوشش داده شده است که در دور خود این عایق ضد برق با قیطان یا فویل یا توری های فلزی پوشش داده شده است که رسانای دوم  این کابل همان توری های فلزی پیچیده شده در دور عایق ضد برق می باشد که در آخر همه ی سیم در جلد خارجی پوششی یا محافظتی پیچیده شده است که همه ی اجزای سیم را در خود نگه می دارد.

مقاله کابل کواکسیال را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *