دسته‌بندی نشده

کابل کواکسیال چیست | معرفی بهترین نوع کابل کواکسیال

کابل کواکسیال چیست

کابل کواکسیال چیست و بهترین راه شناخت این نوع کابل؟

کابل ها از مهمترین اجزای یک وسیله الکترونیکی به شمار می روند که در انواع متفاوتی در بازار محصولات و صنایع الکترونیکی وجود دارند. در میان این محصولات با ارزش، کابل کواکسیال یکی از کابل های پرکاربرد و پرفروش است که در بازار وجود دارد و بنا بر نیاز مصرف کننده انتخاب می شود. در ادامه پاسخ سوال کابل کواکسیال چیست را به طور کامل خواهیم داد.

ویژگی های کابل کواکسیال چیست ؟

کابل کواکسیال نوع خیلی رایج از کابل های انتقال داده به شمار می روند.

در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. این نوع کابل از دو رسانا به طور هم محور ساخته شده است که با یک پوسته عایق و نازک نارسانای بسته شده ‌است و روی آن را با یک لایه منعطف از یک رسانای نازک برای انعطاف کابل کواکسیال پوشش داده اند.

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن و اﺟﺰاي ﺗﺸﻜﻴﻞ دﻫﻨﺪۀ کابل کواکسیال ﻛﺎﻣﻼً ﺑﺎ ﻛﺎﺑﻞ ﻫﺎي ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﺻﻨﻌﺖ ﺑﺮق ﻓﺸﺎر ضعیف و ﻓﺸﺎر قوی متفاوت است؛ اﻣﺎ اجزایی که در همه کابل ها چه در صنعت مخابرات و یا صنعت برق شهری با هم مشترک هستند ﻫﺎدي و ﻋﺎﻳﻖ کابل ها هستند.

بیشتر ﺗﻔﺎوت در ﻛﺎﺑﻞ ﻫﺎی مورد استفاده در صنایع کشور ﻧﺎﺷﻲ از ﻛﺎرﺑﺮد آن است، کابل کواکسیال و دیگر کابل ها با توجه به کاربردشان در صنعت از ﺟﻨﺲ، ﺷﻜﻞ، ﺳﻄﺢ ﻣﻘﻄﻊ و ﺗﻌﺪاد ﻫﺎدي و ﻋﺎﻳﻖ ﺑﺎ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺗﻔﺎوت دارند. اﻳﻦ ﺗﻔﺎوت ﻫﺎ ﻣﻮﺟﺐ شده کابل های مختلفی را در بازار مشاهده کنیم.

با توجه به پیشرفت صنعت الکترونیکی در سال های اخیر شاهد حضور انواع کابل کواکسیال هستیم، این نوع از کابل ها معمولا بر اساس مقدار مقاومت در برابر جریان، دسته بندی می‌شوند. بعنوان مثال کابل کواکسیال ۵۰ اهم یا ۷۵ اهم. این کابل ها کاربرد فراوانی در زمینه های زیر دارند:

  • استفاده در سیستم‌های مداربسته آنالوگ
  • آنتن‌های دیجیتال خانگی
  • تلویزیون‌ها
  • و … .

در ادامه مقاله کابل کواکسیال چیست باید این نکته را در نظر بگیرید که کابل کواکسیال معمولا قادر هستند تا سیگنال هایی با فرکانس بالا را حمل کنند و از آن سیگنال ها در برابر اینترفرنس های الکترومغناطیسی (EMI) حفاظت کنند.

کاربرد کابل کواکسیال

این نوع از کابل ها را مردم بیشتر با کابل تلویزیون (CATV) می شناسند؛ اما کابل کواکسیال تنها در این بخش استفاده نمی شود و در در بسیاری از دیگر تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد، مانند :

 • سیستم های کابل زیر دریا
 • دوربین مدار بسته (CCTV)
 • رسانه های رادیو تبلیغاتی
 • نرم افزارهای اترنت پهن باند
 • رادیو آماتوری و تجهیزات ویدیویی خانه.

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد کابل کواکسیال انواع مختلفی دارد که هر کدام متناسب با نیاز یک صنعت طراحی و ساخته شده اند.

 

کابل کواکسیال

رابط کابل کواکسیال چیست

کابل های کواکسیال فرکانس بالایی در انتقال داده ها برای مسافت های طولانی دارند بنابراین می توانند بدون این که هیچ مشکلی ایجاد نمایند داده‌ها را منتقل کنند.

با این حال بعضی اوقات برای استفاده در موارد صنعتی، یک رابط کابل کواکسیال برای وصل کردن  این کابل ها به هم لازم می شود که با متصل کردن آن کابل ها بهم کار بهبود یابد.

رابط کابل کواکسیال در مقابل مشکلاتی مانند باران و رعد و برق و رفتن برق از کابل های کواکسیال محافظت می نماید و مانع انفجار سیگنال های سیستمی در ارتباطات مایکروویو و در تلویزیون و در رادیو و همچنین ایستگاه های پایه تلفن های همراه و در ارتباطات بی سیم ماهواره می گردد و از آسیب هایی که از اضافه ولتاژی که توسط رعد و برق ایجاد می گردد جلوگیری لازم را به عمل می آورد و از وسیله های برقی محافظت می کند

بهترین نوع کابل کواکسیال چیست؟

از بهترین و معروف ترین نوع این کابل می توان به RG اشاره کرد که در بین RG‌ها هم «RG۵۹» مناسب ترین و معروف ترین است؛ و بیشترین استفاده را در سیستم‌های مداربسته آنالوگ دارد.

 

خرید کابل کواکسیال

در هنگام خرید کابل کواکسیال توصیه ما در مقاله کابل کواکسیال چیست این است که به نمایندگی های مورد اعتماد و معتبر و مشورت با افراد متخصص در این حوزه مراجعه کنید. به این دلیل که کابل کواکسیال انواع مختلفی دارد که هر یک مناسب و متناسب کاری طراحی و ساخته شده اند و انتخاب نادرست آن می تواند هزینه های زیادی را در بر داشته باشد.

انتخاب کابل کواکسیال مرغوب یکی از مهمترین بخش‌های کار است که کمتر رعایت می‌شود، اگر این موضوع به درستی رعایت شود انتظار شما به خوبی محقق می شود.

مرکز فروش کابل کواکسیال در بیشتر شهرهای بزرگ و کوچک ایران از جمله تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و دیگر شهرهای ایران وجود داشته و خریداران این محصول می توانند اقدام به خرید و تهیه انواع کابل کواکسیال ایرانی و خارجی با بالاترین کیفیت از این مراکز نمایند.

اما برای خرید کابل کواکسیال در ایران را می توان یک راه ساده و راحتی وجود دارد که نیازی به مراجعه فیزیکی نیست، برای این کار می توان با مراجعه به فروشگاه های اینترنتی در فضای وب آن را سفارش و درب منزل تحویل گرفت. اغلب کابل کواکسیال ها از کشورهای دیگر وارد کشور می شوند، در نتیجه معمولا برای خرید کابل کواکسیال ایرانی تقاضای بیشتری در بازار وجود داشته و مراکز فروش کمک بیشتری به خریداران می کنند.

هر گونه نظرات و سوالات خود را در رابطه با کابل کواکسیال چیست از طریق نظرات با ما مطرح کنید.

کارشناسان گویاکابل در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.

کارشناسان گویا کابل مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن سوال حتما با کارشناسان گویا کابل تماس بگیرید و از راهنمایی آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.