دسته‌بندی نشده

کابل مفتولی چیست

کابل مفتولی چیست

به طور کلی، کابل یا سیم مفتولی، نوعی سیم تک رشته و ساخته شده از مس یا آلومینیوم بوده که سطح آن را یک پوشش عایق در برگرفته است. به عبارت دیگر، کابل های مفتولی از بهم پیچیده شدن چند رشته سیم مفتول ساخته و پرداخته می شوند. اگرچه در مقایسه با سایر کابل ها، این نمونه کابل ها از انعطاف کمتری برخوردار می باشند، اما فرآیند هدایت جریان برق به خوبی از آنها انجام می پذیرد. علاوه بر این در ساختار کابل های مفتولی از فلزاتی مانند مس که رسانای مناسبی برای انتقال جریان هستند، استفاده به عمل می آید. در زمینه کابل مفتولی چیست باید خاطر نشان نمود که قابلیت انتقال جریان الکتریسیته از طریق سیم های برق انجام می شود. از سوی دیگر، قسمت های داخلی و تشکیل دهنده کابل، در انجام انتقال جریان نقش برجسته و بارزی ایفا می نمایند. 

در مقوله کابل مفتولی چیست باید اشاره نمود که قسمت های مختلف این نوع کابل از متریالی مانند مس قلع اندود، آلومینیوم و مس به مرحله تولید می رسند. لازم به ذکر است که در حال حاضر به منظور انتقال جریان الکتریکی، کابل ها و سیم های مختلفی تولید و عرضه می گردد. در این میان، کابل مفتولی، به عنوان اولین نمونه های کابل تولید شده در این زمینه شناخته می شود. ناگفته نماند که به این نوع کابل، سیم یا کابل خشک نیز گفته می شود. دلیل این نامگذاری به علت انعطاف پذیری بسیار کم کابل های مفتولی می باشد. 

مهمترین ویژگی های کابل مفتولی چیست

در زمینه کابل مفتولی چیست شایان ذکر است که در ساختار این نمونه از کابل ها بخش های مختلفی مانند روکش نهایی، پوشش میانی، روکش جدا کننده، زره فلزی، حفاظ، عایق و هادی وجود دارد. بر این اساس، موادی که قابلیت انتقال جریان را داشته و دارای رسانایی بالایی هستند، در معنا و مفهوم هادی شناخته می شوند. از بهترین هادی ها میتوان به متریالی مانند آلومینیوم و مس اشاره نمود. از دیگر قسمت های تشکیل دهنده کابل مفتولی، عایق بوده که به علت برخورداری از خاصیت رسانایی صفر، مانع از عبور جریان برق از خود می شود. 

در زمینه کابل مفتولی چیست به این نکته باید اشاره نمود که کابل های مفتولی به سبب برخورداری از عایق علاوه بر محافظت، از نشت جریان برق به محیط اطراف به خوبی جلوگیری به عمل می آورند. قابلیت فرم دهی، یکی از ویژگی های مهم کابل های مفتولی یا خشک به شمار می رود. بر این اساس، از این نمونه سیم در تابلوهای برق در طیف وسیعی استفاده به عمل می آید. در مقوله کابل مفتولی چیست شایان ذکر است که 450 الی 750 ولت، ولتاژ نامی این نمونه کابل بوده و با ساخته شدن در سطح مقطع های 5/1 الی 240 میلیمتر، از بهترین گزینه ها به منظور جریان های مختلف تلقی می گردد. ناگفته نماند که سیم های مفتولی به وسیله پوشش پی وی سی عایق می شوند. همچنین، مقرون به صرفه بودن و کارایی بالا، از دیگر ویژگی های کابل های مفتولی به حساب می آید. 

موارد کاربرد کابل مفتولی چیست

در زمینه کابل مفتولی چیست، باید عنوان نمود که فرم دهی و حالت دهی مناسب سیم مفتولی امکان استفاده از آن را در بسیاری از صنایع میسر ساخته است. بر این اساس، به علت برخورداری از ویژگی های متمایز و منحصر به فرد، استفاده در مکان های مرطوب و بسته، برخی از موارد کاربرد کابل های مفتولی به شمار می رود. همچنین، این نمونه از کابل ها یکی از بهترین گزینه ها برای کابل کشی و سیم کشی ساختمان ها محسوب می شوند. در زمینه کابل مفتولی چیست باید اشاره کرد که در مکان های برخوردار از نصب ثابت، بر روی کابل های مفتولی حساب ویژه ای باز می کنند. بر این اساس، استفاده در زیر مصالح ساختمانی، لوله ها، ایستگاه های توزیع برق و تابلوهای الکتریکی، از دیگر موارد کاربرد سیم های خشک تلقی می گردد. 

کاربرد کابل مفتولی
  • در مقوله کابل مفتولی چیست، لازم به ذکر است که این محصول به علت مقاوم بودن در برابر رطوبت و نم، از زنگ زدگی پایینی برخوردار می باشد. علاوه بر این، کابل های مفتولی در برابر پیچیده شدن و ساییدگی از مقاومت قابل توجهی بهره می برند. همچنین، این نمونه کابل در بسیاری از شهرها در دسترس افراد قرار دارد. در زمینه کابل مفتولی چیست باید خاطر نشان نمود که طول عمر بالا در کنار برخورداری از سطح صاف و یکدست، از دیگر مزیت های قابل توجه سیم مفتولی قلمداد می گردد.  

کارشناسان گویا کابل مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن سوال حتما با کارشناسان گویا کابل تماس بگیرید و از راهنمایی آن‌ها استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.