کابل مخابراتی

کابل مخابراتی

کابل مخابراتی

بعد از جنگ جهانی دوم با توجه به گسترش کابل مخابراتی با روکش مواد پلاستیکی، روز به روز مصرف آن افزایش یافت و در قرن حاضر جانشین کابلهای کاغذی شده است.

معمولا ماده اصلی این کابل ها مس و مواد حاصل از صنایع پتروشیمی است.

در میان انواع کابل ها، کابل مخابراتی پر استفاده ترین و مهمترین و محبوب ترین کابل ها به شمار می روند، این نوع از کابل ها بیشترین استفاده را در تاسیسات شهری و خانگی دارند. 

کابل مخابراتی اغلب در دو نوع تولید می‌شوند:

 • مسی
 • نوری

و به دو طریق زیر استفاده می‌شوند:

 • هوایی
 • زمینی

معرفی انواع کابل مخابراتی

کابل های مخابراتی یکی از مهم ترین بخش ها در ایجاد ارتباط هستند که بر اثر پیشرفت تکنولوژی دچار تغییرات گسترده ای شده اند. شناخت انواع کابل مخابراتی برای کسانی که می خواهند در زمینه مخابراتی فعال باشند و به صورت حرفه ای از دستگاه های سانترال استفاده کنند، لازم است. کابل های مخابراتی در انواع مختلف برای انتقال اطلاعات و برقراری ارتباط استفاده می شوند. در انواع کابل مخابراتی می توان آن ها را به دو دسته کابل مخابراتی مسی و کابل مخابراتی نوری تقسیم بندی کرد. انواع کابل مخابراتی خود به دسته های دیگر نیز تقسیم می شوند. کابل های مسی دو نوع هوایی و زمینی دارند و کابل های فیبر نوری دو نوع کابل فیبر نوری بیرونی و فیبر نوری درون ساختمان دارند. در انواع کابل مخابراتی باید به این نکته هم اشاره کرد که در تقسیم بندی انواع کابل ها، تعداد زوج کابل های استفاده شده مهم است. این کابل ها با توجه به نوع و حوزه ای که در آن کاربرد دارند، از زوج سیم های متفاوتی ساخته می شوند. این زوج سیم ها از رنگ هایی تشکیل شده اند که در تابیده شدن کابل مخابراتی این رنگ ها باید به ترتیب قرار گیرند و نمی توان از ترکیب این رنگ ها استفاده کرد چرا که این ترتیب رنگ ها به هنگام عیب یابی، استفاده از دستگاه سانترال و اتصال می تواند کمک زیادی کند.

معرفی انواع کابل مخابراتی

دسته بندی انواع کابل مخابراتی

در انواع کابل مخابراتی اولین مورد کابل مسی را معرفی می کنیم. این کابل ها دارای مغزی هایی از جنس مس هستند که همان طور که گفته شد در دو نوع هوایی و زمینی موجود است. کابل های هوایی به دلیل این که در معرض نور خورشید و بارندگی قرار می گیرند بر روی آن ها از یک روکش استفاده شده است تا از این طریق مقاومت کابل افزایش یابد. البته این روکش انعطاف پذیری کابل را کاهش می دهد. در انواع کابل مخابراتی نوع مسی هوایی برای محیط های بیرونی ساختمان ها کاربرد دارند. این کابل ها اکثرا به رنگ مشکی موجود هستند. کابل های مسی زمینی به دلیل ویژگی هایی که دارند انعطاف پذیری بالایی دارند و در محیط ی داخلی ساختمان استفاده می شوند. در نهایت در دسته بندی کابل های مسی باید به کابل ژله فیلد خاکی، کابل دوبل هوایی، ایرک کانالی، کابل هوایی مهاردارو کابل های هوایی ساده  اشاره کرد.

انواع کابل مخابراتی مسی

 • کابل ژله فیلد کانالی (CFC)
 • کابل ایرکور کانالی (CUC)
 • دوبل هوایی مهاردار (DW)
 • کابل هوایی ساده (AC)
 • کابل ژله فیلد خاکی (BFC)
 • کابل هوایی مهاردار (SSC)

انواع کابل مخابراتی نوری

 • کابل نوری ژله فیلد کانالی (OCFC)
 • کابل نوری مهاردار هوایی (OSSC)
 • کابل نوری ژله فیلد خاکی (OBFC)
معرفی کابل مخابراتی

مورد دومی که در تقسیم بندی انواع کابل مخابراتی وجود دارد، کابل های فیبر نوری هستند. این کابل ها از رشته هایی از جنس سیلیکا یا پلاستیک ساخته می شوند و برای انتقال اطلاعات با سرعت بالا مناسب هستند. کابل فیبر نوری بیرونی همان طور که از اسمش پیداست در بیرون محیط ساختمان استفاده می شوند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آتش سوزی دارند این کابل ها در کنار مقاومت بالا از وزن کم برخوردارند.

کابل فیبر نوری درون ساختمان در محیط داخلی استفاده می شوند و به دلیل محدودیت هایی که در ساختمان وجود دارد باید انعطاف بالایی داشته باشند. این کابل ها بدون روکش هستند. مقاومت این کابل ها به دلیل این که احتمال آتش سوزی در محیط های داخلی وجود دارد، در برابر آتش سوزی بالا است.

در دسته بندی کلی کابل های فیبر نوری باید به تایت بافر، اینتر کانکت، ریبون، دراپ، رایزر و توزیعی اشاره کرد.

همان طور که گفته شد در انواع کابل مخابراتی از چند رنگ استفاده شده است که رنگ های اصلی شامل سفید، مشکی، قرمز، زرد و بنفش هستند. این رنگ ها باید به ترتیب با رنگ های آبی، سبز، نارنجی، قهوه ای و طوسی ترکیب شوند. ترکیب این رنگ ها با هم در نهایت 25 زوج سیم را تشکیل می دهند که در هنگام اتصال سنترال به پست های مخابراتی استفاده می شوند.

خرید کابل مخابراتی

جدولی از انواع سیم و کابل از جمله کابل مخابراتی، کابل شبکه، کابل مخابراتی و … توسط شرکت گویا تهیه شده است.

برای مشاهده جدول لیست قیمت حتما بر روی گزینه لیست قیمت کابل مخابراتی کلیک کنید.

همچنین می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سوال درباره انواع سیم و کابل با کارشناسان شرکت گویا تماس بگیرید.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.