کابل شبکه

کابل شبکه

کابل شبکه

در این مطلب از گویاکابل به موضوع کابل شبکه می‌پردازیم. کابل شبکه را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اجزای شبکه های کامپیوتری محسوب کرد. شرط استفاده از کابل شبکه در انواع مختلف آن، شناخت کامل اجزا و کارکرد این قطعه الکترونیکی می باشد.

 نقش این کابل در انتقال داده از یک سیستم کامپیوتری و به سیستم مشابه درون شبکه است، گذراندن مراحل سخت افزاری و نرم افزاری اطلاعات و داده ها در کنار انجام مراحلی همچون تقسیم بندی، کدگذاری و مشخص نمودن مقصد نهایی اطلاعات با کمک کابل شبکه انجام می شود.

 

کابل شبکه چیست؟

می توان گفت که این قطعه رابط بین دستگاه ها در یک شبکه است که وظیفه ی انتقال جریان و ولتاژ الکتریکی را برعهده دارد.

این قطعه در انواع مختلف خود ساخته و روانه ی بازار می شود که با نام های کابل کواکسیال، زوج در هم تابیده و فیبر نوری شناخته می شود.

طی سال های گذشته استفاده از کابل کواکسیال به ندرت انجام گرفته و کابل های ساخته شده ی جدید و دارای فناوری های به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

عدم انعطاف و محدودیت در اندازه، از دلایل کنار گذاشته شدن کابل کواکسیال محسوب می شود. کابل شبکه از نوع فیبر نوری نیز دارای قیمت بالایی داشته و بیشتر در مقاصد نظامی و امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 برای استفاده مصارف خانگی از کابل زوج در هم تابیده استفاده می شود که با نام کابل LAN در اکثر مغازه ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرد. 

ساختار داخلی کابل شبکه

این قطعه از هشت سیم  با روکش رنگ های مختلف و یک سوکت در قسمت سر ساخته شده است که با اتصال به کارت های شبکه، کار انتقال اطلاعات و داده ها را بین سیستم های کامپیوتری انجام می هد.

 از نظر ظاهری می توان گفت که کابل شبکه به کابل های تلفن شباهت داشته اما از نظر ساختار داخلی با یکدیگر متفاوت هستند.

از آنجا که کابل شبکه دارای هشت سیم داخلی می باشد، قسمت سوکت آن پهن تر از کابل های تلفن است که در ساختار داخلی خود دارای دو تا چهار سیم دارند.

سوکت کابل شبکه را با نام RJ45 می شناسند که مختصر شده ی اسم Registered Jack می باشد. در هر دو سر کابل باید سوکت وجود داشته باشد.

کابل های معروف به کابل LAN نیز با همین سوکت و از طریق قسمت درگاه LAN روی تمامی کارت های شبکه، به کارت شبکه دستگاه های مختلف متصل می شود.

سیم های رنگی به کار رفته در داخل کابل شبکه دارای چهار رنگ اصلی سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای می باشد که در کنار آنها چهار سیم با رنگ های ترکیبی سفید آبی، سفید سبز، سفید نارنجی و سفید قهوه ای وجود دارد.

سیم دارای رنگ اصلی و رنگ فرعی مشابه هم، یک زوج را تشکیل داده و در هم پیچیده می شوند. از سیم دارای رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و از سیم رنگ فرعی نیز برای ارسال سیگنال منفی استفاده می شود. 

کابل های شیلد دار و بدون شیلد

فناوری جدید به کار رفته در ساختار داخلی کابل شبکه موجب شده تا نویز سیستم در هنگام کار گرفته شده و انتقال داده ها بدون خطا و با سرعت بالا انجام شود.

علت اصلی در هم پیچیده شدن سیم ها به صورت دو به دو نیز خنثی کردن اثر نویز های الکترومغناطیسی می باشد.

برای بالا بردن مقاومت سیگنال در برابر نویز خارجی، در برخی از مدل های کابل شبکه از یک روکش کلی بر روی سیم ها استفاده می شود و در صورتی که برای هر جفت از سیم ها یک روکش مخصوص استفاده شود، مقاومت سیم ها را در برابر نویز های داخلی نیز افزایش می دهد.

 استفاده از یک قطعه ی کوچک پلاستیکی در بین سیم ها نیز از راهکار های موثر در کاهش اثر نویز ها محسوب می شود که در ساخت برخی از کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته به کارکرد و نوع کابل شبکه، در ساختار داخلی کابل از سیم های  مفتولی یا سیم های رشته ای استفاده می شود. می توان گفت که کابل های شبکه به دو نوع شیلد (روکش) دار و بدون شیلد تقسیم می شوند.

استفاده از کابل های شبکه شیلد دار بیشتر برای مصارف بیرون از منزل و محل هایی است که احتمال ایجاد نویز به میزان بیشتری وجود دارد.

یکی از موارد استفاده از کابل شبکه شیلد دار، قرار گیری کابل در کنار کابل برق و طولانی شدن مسافت برای استفاده از کابل شبکه است.

 کابل شبکه بدون شیلد نیز برای مواردی همچون اتصال مودم به سیستم های کامپیوتری می باشد که نیاز به مقاومت بالا در برابر نویز های خارجی و داخلی ندارد.

کاربرد کابل مفتولی

دسته بندی کابل های شبکه

 یکی دیگر از موارد در نظر گرفته شده برای تقسیم بندی انواع کابل شبکه، دسته بندی بر اساس سرعت و پهنای باند و دیگر خصوصیات الکترونیکی است که به طور مخفف از واژه ی Cat برای این منظور استفاده می شود.

قرارگیری هر عددی در کنار این واژه، نان دهنده ی شماره ی دسته است. برای مثال کابل شبکه Cat4 به معنای کابل شبکه از دسته ی چهارم است که از این نشانه گذاری برای اعداد و دسته بندی های دیگر نیز استفاده می شود.

دسته ی اول از سیم های در تابیده را می توان همین سیم های تلفن نامید که با نام CaT1 نشان داده می شوند. به طور کلی کابل های قرار گرفته در دسته ی اول برای انتقال سیگنال های صوتی بوده و قابلیت انتقال دیتا را ندارند، اما از دسته ی دو و بعد آن، سیم ها قابلیت انتقال اطلاعات اینترنتی را نیز دارند.

 بیشترین تفاوت میان دسته بندی های انواع کابل شبکه به دلیل تفاوت در پهنای باند و میزان نویز پذیری آنها است.

 نسل های جدید کابل های شبکه به دلیل به کارگیری فناوری ها به روز تر دارای پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری در مقایسه با نمونه های قبلی خود هستند.

 

 بهبود عملکرد کابل شبکه در انواع مختلف آن و به روز کردن فناوری های به کار رفته در ساخت این قطعه ی کاربردی، از مهم ترین دغدغه های تولید کنندگان این محصول به شمار می رود تا بتوانند محصولاتی بهتر و به روزتر برای مشتریان خود در سراسر دنیا تولید نمایند.

کارشناسان گویا کابل مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن سوال حتما با کارشناسان گویا کابل تماس بگیرید و از راهنمایی آن‌ها استفاده کنید.

از کابل کواکسیال افشان مدل RF جهت حمل کردن سیگنال هایی که موجود در فرکانس رادیویی است ، بهره برده می شود . آن ها کابل ورودی از نوع استاندارد در داخل تلویزیون ها می باشند و دارای یک پین منفرد هستند که روی قسمت ورودی RF بر روی دستگاه نصب می گردند .

کابل های RG-6 از رسانای عظیم تری برخوردار هستند ، لذا مقدار و نوع سیگنال مناسب تری را ارائه می دهند . آن ها دارای یک عایق مدل دی الکتریک بسیار ضخیم تری میباشند و با شکل محافظ متفاوتی ساخته شده اند و به آن ها اجازه می دهد سیگنال های سطح گیگا هرتز را به طور مناسب تری مدیریت کنند . از آن جا که این مدل از کابل از ضخامت کمتری برخوردار است ، می شود که آن را به آسانی در دیوار ها و یا در سقف ها نصب نمود .        

این کابل نیز دارای یک رسانای مرکزی بسیار نازک می باشد. این کابل نیز انتخاب مناسبی در یک دوره زمانی کوتاه مدت و انتقال دادن فرکانس به میزان پایین می باشد .

کابل RG-11 به دلیل ضخامت نسبت به انواع دیگر کابل کواکسیال به راحتی قابل تشخیص است که این امر کار با آن را دشوارتر می کند . با این حال ، سطح میرایی کمتری نسبت به RG-6 یا RG-59 ارائه می دهد ، به این معنی که می تواند داده ها را برای مسافت های طولانی تر حمل کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *