دسته‌بندی نشده

کابل برق چیست | آشنایی با ویژگی‌ها و انواع کابل برق

کابل برق چیست

کابل برق چیست و ویژگی های آن کدامند؟

فروشگاه گویا کابل در این مطلب به موضوع کابل برق سه فاز و کابل برق فشار قوی می‌پردازد. برای پاسخ به سوال کابل برق چیست باید گفت: کابل های برق از قرار گرفتن مجموعه ای از سیم ها در کنار یکدیگر ساخته می شوند که با یک عایق این سیم ها را پوشش می دهند.

همان طور که از نام این کابل ها بر می آید برای انتقال انرژی الکتریکی یا همان برق از آن استفاده می شود. در واقع برای پاسخ به سوال  این سوال باید بگوییم کابل برق مجموعه ای از هادی، عایق و غلاف را که در کنار هم قرار گیرند کابل برق می گویند.

 هر کابل برق دارای ویژگی هایی می باشد که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کرد. از جمله این ویژگی ها می توان به نوع و جنس عایق، چند رشته ای بودن کابل ها، ولتاژ کابل و … اشاره کرد.

 برای این که بتوان ویژگی های کابل برق را شناسایی کرد در ابتدای کار باید نوع آن را مشخص کرد. چرا که این کابل ها در انواع بسیار متنوعی به بازار عرضه می شوند و برای هر یک ویژگی خاصی را در نظر می گیرند.

انواع کابل برق

همان طور که گفتیم برای این کابل ها انواع مختلفی را در نظر می گیرند که یکی از آن ها دسته بندی بر اساس ولتاژ کابل ها است.

بر این اساس کابل ها را به سه دسته فشار ضعیف، متوسط و قوی تقسیم بندی می کنند.

مهم ترین تفاوتی که برای این سه کابل می توان در نظر گرفت میزان تحمل ولتاژ در هر یک از آن ها است. 

 برای مثال کابل های فشار قوی ولتاژ های بیشتر از 36000 وات را تحمل می کنند و این در حالی است که کابل های فشار ضعیف برای ولتاژ های 600 تا 1000 وات طراحی شده اند.

انواع کابل برق طبق مکان مورد استفاده

نوع دیگری که می توان به وسیله ی آن انواع کابل برق را دسته بندی کرد از لحاظ مکان مورد استفاده می باشد. با توجه به این موضوع می توان گفت سه نوع کابل زمینی، هوایی و ساختمانی وجود دارد.

اسم هر یک ازاین کابل ها محل استفاده از آن را تعیین می کند. برای مثال کابل های زمینی در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که بخواهیم کابلی را از داخل زمین عبور دهیم.

کاربرد کابل برق

. با توجه به این که کابل های برق را در چه گروهی دسته بندی می کنند کاربرد های خاصی هم برای آن در نظر می گیرند. در واقع شاید بهتر باشد بگوییم هر جا که سخنی از الکتریسیته و انتقال جریان وجود داشته باشد می توان کاربرد کابل ها را به عنوان پای ثابت دید.

کاربرد کابل برق در بسیاری از تاسیسات الکتریکی به قدری مهم و ارزشمند است که هر روزه کارخانه های تولید کننده سری جدیدی از این کابل ها را روانه بازار می کنند.

برای این که بتوان بهترین کاربرد را برای هر کابل برق در نظر گرفت باید به مواردی مانند جنس عایق، جنس هادی، مقاومت هادی، مکان مورد استفاده کابل، ساختمان کابل و … توجه کرد. به این ترتیب می توان علاوه بر شناخت کاربرد های آن به سوال کابل برق چیست هم پاسخ داد.

جنس کابل برق ها

برای ساخت کابل های مختلف از هادی ها و عایق هایی با جنس های مختلف استفاده می کنند.

این تنوع در جنس کابل برق به این دلیل است که کابل ها برای استفاده در موارد مختلف مناسب باشند.

در کابل های برق از عایق هایی با جنس پلی اتیلن، PVC، الاستومری و رابری استفاده می کنند. جنس در نظر گرفته شده برای هادی ها می تواند از نوع مس یا آلومینیوم باشد که هر یک در جایگاه خود می توانند مفید واقع شوند.

به این ترتیب با شناخت عوامل تعیین کننده در کابل های برق می توان بهترین نوع آن را که با نیاز شما تناسب داشته باشد را انتخاب کنید.

به این ترتیب در این مطلب سعی شد شما را با پاسخ سوال کابل برق چیست آشنا کرد.در صورت داشتن هر گونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان گویا کابل در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

کابل برق چیست

کارشناسان گویا کابل مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.