دسته‌بندی نشده

فیوژن فیبر نوری چیست

فیوژن فیبر نوری چیست

فیبر نوری به عنوان محیطی برای انتقال داده با سرعت خیلی بالا و برای این که سیگنال های نوری را در مسافت ها و راه های طولانی ارسال کند، استفاده می شود. دارای هسته نازک شیشه ای در مرکز خود است که سیگنال های نوری در آنجا حرکت می کنند. فیوژن دستگاهی است که این هسته های اصلی فیبر را به هم جوش می دهد. بنابراین فیوژن فیبر نوری چیست  این است که، بهترین روش برای اتصال فیبرهای نوری به یکدیگر است.

 

در رابطه با این که دستگاه فیوژن فیبر نوری چیست باید گفت وسیله ای است که حرارتی را تولید می کند که باعث گرم یا ذوب شدن تارهای فیبر نوری می شود و زمانی که به نقطه جوش میرسد، دو فیبر نوری به یکدیگر متصل می شوند. پس از انجام جوش باید مراقب بود تا فیبر نوری در نقطه جوش دچار خمیدگی نشود زیرا ممکن است دچار قطعی شود. 

فیوژن فیبر نوری چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

قبل از انجام عمل فیوژن برای اتصال دو فیبر نوری، بایستی فیبرهای نوری را در حدود 2 تا 3 متر استریپ کرد. نوع پوشش کابل های فیبر نوری متفاوت است به همین دلیل از انواع مختلف استریپر برای این منظور استفاده می کنند. استریپر ابزاری کاربردی است که از پوشش های محافظ بر روی فیبر نوری بدون آسیب زدن، مراقبت می کند.

 

در مورد این که فیوژن فیبر نوری چیست و نحوه عملکرد آن به این صورت است که سر دو فیبر را داخل دستگاه فیوژن می گذارند و در بسته می شود. کار در دستگاه به صورت اتوماتیک ادامه پیدا می کند. می توان مراحل کار را از طریق LCD متصل به دستگاه مشاهده کرد. در LCD تارهای فیبر نوری بزرگنمایی می شود و میزان کیفیت آن بر اثر عملیات جوش دادن مشخص می شود و با تعیین درصد توسط دستگاه اعلام می شود. میزان کیفیت جوش می تواند تا سه درصد افت داشته باشد و اگر بیشتر از این مقدار بود، عملیات بایستی دوباره تکرار شود.

 برای بریدن فیبر نوری از دستگاه کاتر استفاده می کنند. کاتری که برای قطع کردن فیبر استفاده می شود دارای یک تیغه الماس است تا برش های مناسبی روی سطح فیبر به وجود آورد. زیرا فیبر نوری باید تمیز و صاف باشد تا دستگاه فیوژن بتواند به خوبی آن را به فیبر دیگر جوش دهد.

 

نکات مهم در استفاده و این که فیوژن فیبر نوری چیست؟

این که دستگاه فیوژن فیبر نوری چیست باید گفت دارای فناوری پیشرفته و متفاوتی است لذا برای تعویض یا تعمیر قطعات مختلف آن به دانش فنی نیاز است. تنوع این دستگاه و تفاوت هایی که دارند باعث شده تا در خرید آن به نکات مختلفی دقت کرد؛

دستگاه جوش فیبر نوری باید از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار باشد، چرا که استفاده از این دستگاه در محیط های مختلف مانند کار در ارتفاعات یا بالای تیر رایج است و امکان سقوط آن وجود دارد.

قطعات تشکیل دهنده فیوژن، از موتورها و ابزار های حرکتی گرفته تا ابزار تولید جرقه مانند الکترودها و سیستم تولید ولتاژ، دوربین ها و لنزها و همچنین سیستم نرم افزار برای تشخیص دقیق هسته و سایر قطعات باید از طراحی دقیق و بدون نقصی برخوردار باشند تا وظیفه دستگاه که اتصال دو فیبر نوری با کمترین درصد افت کیفیت است، به خوبی انجام پذیرد. 

فیوژن فیبر نوری چیست
  • یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با این که فیوژن فیبر نوری چیست، باید از ظرفیت باتری این دستگاه گفت. به دلیل استفاده زیاد از دستگاه در فضاهای باز، باتری باید قوی و دارای ظرفیت بالا بوده تا به عنوان منبع انرژی با خیالی آسوده به استفاده از دستگاه پرداخت. به دلیل استفاده از فیبر نوری در شبکه های تلفن شهری و بین شهری، شبکه های کامپیوتری و اینترنت و… لذا دستگاه فیوژن برای اتصال و جوش فیبرهای نوری باید دارای وزن و حجم کمی باشند تا در شرایط مختلف مانند ارتفاعات بتوان از آن به راحتی استفاده کرد. 

  • کیفیت قرار دادن دو هسته فیبر نوری مقابل هم و همتراز کردن آن ها با یکدیگر موجب تفاوت میان برندهای مختلف تولید کننده این دستگاه است. استفاده از دوربین ها و لنزهای ضعیف، موتور های نامناسب و… موجبات عدم کیفیت مطلوب در جوش را فراهم می کند. همچنین علاوه بر کیفیت بالا، فیوژن فیبر نوری باید بتواند در حداقل زمان ممکن عملیات جوش را انجام دهد. در بعضی از دستگاه های بروز و جدید این عملیات در 7 ثانیه قابل انجام است.

     

    علاوه بر این هیتر یا وسیله حرارتی و گرم کننده دستگاه، یک قطعه از این دستگاه است که بیشترین میزان مصرف باتری را به خود اختصاص می دهد. بنابراین زمان گرم شدن محافظ حرارتی برای انجام عملیات جوش بسیار مهم است تا کمترین میزان اتلاف انرژی باتری را داشته باشیم. همچنین الکترودها یکی از قطعات مورد نیاز در دستگاه فیوژن فیبر نوری  هستند که علاوه بر ایجاد جرقه مناسب و باکیفیت باید دارای طول عمر بالایی باشند تا مجبور به تعویض مکرر آن نباشید.    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.