بلاگ

سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی

برای نصب و راه اندازی کردن کولرهای آبی و یا گازی بایستی که اقدامات بسیار مهمی صورت بگیرد که یکی از ضروری‌ترین و تخصصی‌ترین آن‌ها سیم کشی کولر است. در صورتی که با کلیات نقشه سیم کشی کولر آبی آشنایی داشته باشید، قطعاً کار شما برای نصب و راه اندازی دستگاه راحت‌تر و بهتر خواهد بود. در واقع در هنگام بروز هر گونه مشکلی در عملکرد کولر بررسی سیم کشی آن لازم و ضروری خواهد بود؛ بنابراین لازم است که برای مشاهده بهترین عملکرد از کولر سیم کشی آن را به درستی انجام دهید.

در اکثر موارد نقشه مربوط به سیم کشی روی بدنه کولر یا موتور آن حک شده است و حتی در هنگام بروز مشکل هم می‌توان به آن مراجعه کرد و عیوب را رفع نمود. در حقیقت این سیم کشی بر حسب نوع موتور کولر انجام می‌شود، گفتنی است که موتورها به صورت تک فاز، سه فاز، با خازن و بدون خازن هستند. اگر سیم کشی کولرها به درستی انجام شود، قطعاً موارد مختلفی همچون کاهش اتصالی، قطع شدن فیوز، افزایش طول عمر مفید کولر، عدم قطعی بی‌مورد بهبود عملکرد کولر و غیره تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. در نهایت بهتر است بگوییم قیمت مربوط به سیم کشی کولر آبی به میزان اتصالات برقی و تعمیرات مربوط به آن بستگی دارد؛ بنابراین اگر برای نصب و راه اندازی یک کولر آبی و یا گازی تجربه کافی ندارید پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان دست به کار نشوید و این کار را به تکنسین بسپارید.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

خرید آسان انواع کابل برق سه فاز

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

با چه سیم‌هایی سر و کار داریم؟

یکی از مواردی که در ابتدا باید بدانید سیم‌های کلید و جعبه برق است. با بازکردن کولر و بررسی قسمت برق می‌توانید دو لوله را مشاهده کنید. یکی از این لوله‌ها از پنج سیم شامل نول، سریع، کند، پمپ آب و سیم ارت تشکیل شده است. لوله دیگر سه رشته سیم دارد که یکی سیم فاز، دیگری نول و در نهایت سیم ارت است.

سیم کشی کولر آبی

رنگ سیم فاز و نول کولر

سیم کشی کولر آبی از چند بخش تشکیل شده است. یکی از بخش‌​های آن رنگ‌بندی سیم‌​های کولر آبی است که با توجه به نقشه سیم کشی جعبه ساختمان به کلید کولر و نقشه سیم کشی از کلید کولر به پمپ و موتور انجام می‌​شود. سیم​‌های کولر آبی شامل سیم ارت، سیم فاز، سیم دور کند موتور و سیم دور تند موتور است. سیم نول ساختمان به سیم نول کولر متصل می‌​​شود. این سیم به رنگ سبز یا زرد است. رنگ سیم فاز قرمز یا مشکی است و با نام HI یا دور تند شناخته می‌​شود، مستقیم به موتور کولر وصل می​‌شود. اما سیم دور کند که به رنگ قهوه‌ای است و با LO نشان داده می​شود. COM نیز قطعه سیمی آبی رنگ است که به صورت مشترک استفاده می‌​شود.

اگر سیم‌​هایی می​بینید که به رنگ سفید یا خاکستری هستند، سیم‌​های نول یا خنثی هستند که به رسانگر فشار قوی متصل می‌​شوند. هدف از قرار دادن سیم نول، اتصال آن به یک قطعه رسانا در جعبه تقسیم است که جریان برق را برای توزیع جذب نماید. برای تشخیص سیم ارت از نول باید بدنه کولر را باز کرد و مشاهده نمود. سیمی که به بدنه کولر متصل است، به عنوان سیم ارت مشهور است و دارای رنگی متفاوت سبز یا زرد است و سر انجام به زمین وصل می‌​شود. اما سیم نول در مدار متصل است. سیم نول معمولا به رنگ آبی است. راه دیگر شناسایی سیم فاز و نول قطر رشته آن است که ۲.۵ میلی​متر است. سیم‌​هایی که برای دور تند و دور کند در نظر گرفته می​​شود دارای سایز ۱.۵ میلی​متر هستند.

کابل کولر چند رشته است؟

استندبای شدن کولر توسط دو دینام اصلی انجام می‌شود که از آنها واتر پمپ است و وظیفه پمپاژ آب را بر عهده دارد و دیگری در نقش الکتروموتور، چرخش دمنده را تأمین می‌کند. وظیفه‌ای که برای کابل کولر در نظر گرفته شده، در کولر آبی، ارسال جریان الکتریکی و در کولرگازی، ایجاد امواج کنترلی برای یونیت‌های گازی است. فلز مس آنیل شده برای ساخت هادی این کابل استفاده شده و عایق آن از جنس پی وی سی است. ضخامت این کابل 7 میلی متر است و در یک سطح مقطع به ابعاد 5/1×4 ساخته می شود که قادر به تحمل 300 تا 450 ولت خواهد بود.

 میزان ولتاژی که از کابل های کولری عبور می کند باعث تفاوت در سایز و ضخامت خواهد شد؛ به صورتی که 16 آمپر می تواند از کابلی به ضخامت 5/1 عبور کند و کابل 5/2 قادر به عبور دادن 20 آمپر جریان از خود است. یک کابل کولر به عنوان واسه میان جعبه فیوز و موتور کولر قرار می گیرد تا بتواند به موتور، برق رسانی کند.

بودن یا نبودن سیستم ارتینگ در ساختمان ها، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر تامین امنیت سیستم برق کشی، در تعداد رشته های کابل کولر تاثیرگذار است به نحوی که اگر ساختمان، ارتینگ داشته باشد باید از یک سیم 5 رشته استفاده کرد و در غیر این صورت یک سیم 4 رشته ای کفایت خواهد کرد.

سیم‌های کلید کولر آبی

کلید کولر آبی همان صفحه یا جعبه‌ای است که برای روشن و خاموش کردن کولر از آن استفاده می‌کنید. همانطور که گفته شد در این کلید با پنج سیم روبرو هستید که اتصال صحیح آن‌ها تنها راه راه اندازی کولر آبی است.

✅کلید پمپ آب

یکی از این سیم‌ها مربوط به کلید پمپ آب است. حتما می‌دانید که با استفاده از این کلید بستر کولر خیس می‌شود و هوای کولر خنک می‌شود. سیم این کلید اکثرا آبی است.

✅کلید موتور کولر

یکی از کلیدهای کولر آبی کلید موتور کولر می‌باشد. این کلید برای روشن کردن موتور کولر گازی استفاده می‌شود. در اکثر سیم کشی‌های کولر گازی، این سیم را به رنگ قرمز خواهید دید.

✅کلیدهای تند و کند

تقریبا تمام کولرهای آبی کند و سریع هستند و در جعبه کلید کولر دارای دو کلید مجزا برای این دو حالت می‌باشد. سیم‌های مخصوص این دو حالت کولر معمولا در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. بنفش، قهوه ای، سفید و… رنگ‌هایی هستند که برای این دو سیم استفاده می‌شود و در هر کولر متفاوت است.

رنگ های سیم کولر

سیم ارت کولر به کجا وصل می شود

آب رسانای خوبی برای برق است و تجهیزات الکتریکی که با آب سروکار دارند باید شرایط ایمنی خاصی داشته باشند تا برق کاران، تعمیرکاران و حتی شهروندانی که خودشان کولر گازی را تعمیر می‌کنند از خطر برق گرفتگی در امان باشند.

🔽 🔽 🔽

 مشاهده به روزترین لیست قیمت سیم و کابل 

✅ با کیفیت‌ترین برندها، سیم و کابل کسری و سیم و کابل سیمیا

نحوه اتصال سیم پشت موتور کولر

دینام یا موتور کنترل به دلیل تأمین انرژی گشتاوری و جریان برق برای سایر قسمت‌ها اهمیت فراوانی دارد و مهم‌ترین بخش یک کولر محسوب می‌شود. مناسب‌ترین موتور برای کولر، الکتروموتوری است که قدرت گشتاوری آن در حدود 1450 RPM باشد. عملکرد این موتور برای کولر به این صورت است که سیم‌پیچ‌ها یک میدان مغناطیس ایجاد می‌کنند که دینام را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. این نیروی مغناطیسی می‌تواند با ایجاد پتانسیل گشتاوری برای موتور، تسمه، کوپلینگ و شفت را واسطه قرار دهد و به فن، انتقال پیدا کند. همان گونه که گفته شد سیم‌کشی موتور تک‌فاز به دو روش با خازن و بدون خازن انجام می‌شود.

برای نصب دینام به کولر باید به نقشه سیم‌کشی واقف باشیم. آشنا بودن با نقشه سیم‌کشی به فرد کمک می‌کند که بداند سیم‌های دور آهسته و تند، به طور اخص برای کولر به کار برده می‌شوند. اگر بادقت موتور کولر را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که 4 سامانه ورودی روی کلید قرار گرفته بر موتور، وجود دارد که هر یک از آنها باید به فیش‌های الکتریکی کولر وصل شوند.

برای اتصال 4 سامانه ورودی، باید هر یک از سیم‌های جریان الکتریکی را باتوجه‌به حرف انگلیسی نوشته شده بر روی آن، به سامانه مناسب متصل نمود. باید توجه کرد که ممکن است حروفی که بر موتور حک می‌شوند، متفاوت باشند. 4 حرف P, L, S & F به ترتیب مربوط به موتور، فاز، دور آهسته و دور سریع کولر خواهند بود. در بعضی از موارد نیز حروف Hi مربوط به‌دور سریع، Lo دور آهسته و Com برای سیم مشترک میانی ترمینالی که به نول متصل می‌شود، به کار می‌رود.

🔸در کولرهای آبی دو وسیله الکتریکی وجود دارد:

1- موتور برق تک فاز

2- پمپ کولر آبی

برای اطمینان از نشتی برق، هر دو باید زمین شوند. برای این منظور بر روی بدنه بیرونی کولر و بالای پمپ آب کولر گازی (در تصویر مشاهده می‌کنید) نقطه اتصال سیم ارت در نظر گرفته شده است که باید به درستی انجام شود.

در مقررات ملی ساختمان، کابل برق کولر آبی (از جعبه کلید کولر تا پشت بام) باید ۵ سیم با سایز ۱.۵ باشد که یکی از ۵ سیم آن مربوط به زمین (زمین) باشد. که باید در کولر باشد به مکان‌های مشخص شده متصل شوید. البته سیم برق جعبه کلید نیز باید ۳ در ۲.۵ باشد که یکی از آن‌ها سیم زمین است.

آموزش سیم کشی کولر آبی

همانطور که می‌دانید، برای راه‌اندازی هر وسیله برقی لازم است که جریان برق از محل منبع (معمولا نزدیک‌ترین پریز موجود در اطراف محلی که وسیله برقی نصب می‌شود) به آن وسیله انتقال داده شود. در مورد کولر آبی نیز باید سیم‌کشی به‌درستی صورت گیرد. لازم است که با کابل مناسب برای سیم کشی کولر آبی، جریان برق به جعبه تقسیم کولر انتقال داده شود.

قسمت دیگر سیم‌کشی کولر آبی مربوط مدار موجود در داخل کولر است. کولرهای آبی یک موتور و یک پمپ آب دارند که باید به هر دوی آن‌ها جریان برق متصل شود. برای این کار سیم فازی که از سمت پریز به جعبه تقسیم کولر کشیده شده است، از جعبه تقسیم به کلید کولر متصل می‌شود. سیم نول نیز به یک ترمینال در داخل جعبه تقسیم متصل می‌شود. حال باید از سمت موتور و پمپ آب سیم‌های فاز به کلیدهای مربوط به هرکدام متصل شوند و سیم‌های نول پمپ و موتور کولر، به شکل مستقیم به ترمینال مربوط به سیم‌های نول در داخل جعبه تقسیم کولر متصل شوند. با این کار جریان برق با روشن کردن کلید، به موتور و پمپ آب کولر می‌رسد و با خاموش کردن کلید این جریان نیز قطع می‌شود.

نوع و سایز سیم‌های مناسب برای سیم کشی کولر آبی

در قسمتی از مدار سیم کشی کولر آبی که از محل پریز تا کلیدهای کولر آبی کشیده می‌شود، سه رشته سیم سایز 2.5 وجود دارد. این سیم‌ها به ترتیب سیم‌های فاز، نول و سیم ارت (اتصال به زمین) هستند. قسمت داخلی مدار کولر نیز از پنج رشته سیم تشکیل می‌شود. برای این قسمت از یک کابل 5×1.5مفتولی استفاده میشود. 5 رشته‌های که در این کابل وجود دارند برای سیم نول، سیم دور تند، سیم دور کند، سیم مربوط به پمپ و سیم ارت هستند.

سیم کشی کولر آبی قدیمی

🔴توجه: اگر چاه ارت و سیم‌کشی مربوط به ارت در ساختمان موجود نباشد، سیم ارت از هر دو قسمت سیم کشی کولر آبی حذف می‌شود.
برای خرید سیم و کابل مناسب برای سیم کشی کولرهای آبی، می‌توانید با گویا کابل در ارتباط باشید. گویا کابل بهترین و مناسب‌ترین سیم‌ها را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد.

نکات مهم در مورد انتخاب و اتصال سیم‌های کولر آبی

برای اینکه سیم کشی کولر آبی بر اساس آنچه که گفته شد، اصولی و ایمن باشد، بهتر است نکات زیر رعایت شود:

👈🏻 برای هر بخش از سیم‌کشی از یک سیم یک تکه استفاده شود و از متصل کردن چند سیم کوتاه به هم اجتناب شود.
👈🏻 اگر سیم‌کشی فاقد سیم ارت باشد، بهتر است اتصال به زمین از بدنه کولر کشیده شود.
👈🏻 سیم‌کشی کولر را به هیچ وجه با روشنایی یا لوازم برقی دیگر به صورت مشترک انجام ندهید.
👈🏻 از عبور دادن سیم‌های کولر از داخل فضاهای مرطوب مانند کانال کولر خودداری کنید.
👈🏻 برای اتصال سیم‌ها به بخش‌های مختلف کولر، از فیش‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
👈🏻 از به کار بدن سیم‌های غیر استاندارد، کهنه و سیم و کابل با سایز نامتناسب برای سیم کشی کولر آبی پرهیز کنید.
👈🏻 بهتر است برای کولر از یک فیوز جداگانه 16 آمپری استفاده کنید. مخصوصا در کولرهای آبی بزرگ این مورد باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

نحوه اتصال سیم‌ها در سیم کشی جعبه تقسیم کولر آبی

برای اتصال سیم‌​ها در سیم کشی جعبه تقسیم کولر آبی ابتدا کلید کولر و کلید پمپ و کلید موتور را از داخل لوله​‌های پلاستیکی عبور می​دهیم. این لوله​‌ها از کنال کانال کولر تا محص نصب کولر ادامه خواهد داشت. اتصال سیم‌​ها نیز از طریق فیش‌​ها انجام می‌​شود و کار نصب طبق رنگ سیم فاز و نول کولر ساده​‌تر خواهد شد. اگر ساختمان دارای سیم ارت باشد، از یک کابل دارای ۵ رشته سیم برای اتصال میان جعبه و کلید کولر استفاده می‌​شود.

همچنین از یک کابل ۳ رشته نیز برای اتصال کلیدها به جعبه تقسیم استفاده می​‌شود. اگر ساختمان بدون داشتن سیم ارت باشد، از یک کابل با ۴ رشته سیم برای اتصال بین کلید کولر و ۲ رشته سیم برای اتصال کلید کولر و جعبه تقسیم استفاده خواهد شد. نحوه اتصال سیم​‌ها در سیم کشی جعبه تقسیم نیز بستگی به نوع کلید نیز متفاوت است. کلید تو کار، کلید سه پل، چهار پل یا تمام قطب نمونه​‌های رایج از کلیدهای متداول کولر هستند.

نقشه سیم کشی کولر آبی

حال که با نوع سیم‌کشی و سیم‌های مناسب برای سیم کشی کولر آبی آشنا شدیم، در این قسمت به شکل کامل نحوه سیم کشی کولر آبی شرح داده می‌شود. در شکل زیر مدار مربوط به سیم‌کشی کولر را مشاهده می‌کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، کابل دو رشته‌ای برای اتصال کلید کولر به برق ساختمان به کار می‌رود. در صورتی که سیم ارت نیز موجود باشد، این کابل به صورت سه رشته‌ای متصل می‌شود. (فاز، نول و ارت)

اتصال کابل چهار رشته‌ای از کلید کولر به موتور و پمپ باید بر اساس رنگ‌بندی مخصوص داخل جعبه‌تقسیم کولر انجام شود تا اشتباهی انجام نگیرد. سیم مشکی کابل به دور زیاد (Hi) متصل می‌شود. سیم مشکی دوم نیز به دور کند کولر (Lo) و سیم قهوه‌ای موجود در کابل به پمپ کولر آبی وصل می‌شود. سیم آبی نیز به ترمینال مربوط به سیم‌های نول متصل خواهد شد. کابل دو رشته‌ای را نیز به این شکل وصل کنید که سیم آبی آن به نول کلید و سیم مشکی آن به قسمت مربوط به فاز کلید کولر وصل شود.

سمت دیگر سیم‌های موجود در کابل چهار رشته‌ای به ترتیب زیر متصل می‌شوند:
🔶سیم مربوط به فاز (دور کند) به ترمینال شماره 1
🔶سیم متصل به پمپ (قهوه‌ای) به ترمینال شماره 2
🔶سیم دور تند (یکی از مشکی‌ها) به ترمینال شماره 7
🔶سیم نول (آبی) به ترمینال شماره 6
در نهایت سیم‌های موتور و پمپ آب کولر نیز باید به جعبه تقسیم کولر متصل شوند. برای این کار سیم متصل به Hi موتور به دور زیاد، سیم متصل به Lo در موتور به دور کم در جعبه تقسیم و سیم مشترک (Com) موتور باید به نول جعبه تقسیم وصل شود. از سمت پمپ نیز دو سیم به ترتیب به سیم قهوه‌ای و نول جعبه تقسیم وصل می‌شود.

نقشه سیم کشی کولر آبی کوچک با خازن

نقشه سیم کشی کولر آبی کوچک با خازن

نقشه سیم کشی کولر آبی کوچک با خازن

اگر در کولر آبی از خازن (برای افزایش نیروی موتور) استفاده شود، بخش مربوط به پمپ کولر کمی متفاوت‌تر سیم‌کشی می‌شود. برای سیم کشی کولر آبی با خازن سیم فاز پمپ از یک سمت به سیم‌پیچ اصلی و از سمت دیگر به کلید گریز از مرکز متصل به خازن وصل می‌شود.

سیم کشی کولر آبی دستی

سیم کشی کولر آبی دستی (کولرهای آبی کوچک) بسیار ساده‌تر است. اگر سیم‌کشی کولر آبی دستی خراب شده باشد، به شکل زیر سیم‌کشی آن انجام می‌شود:
سیم نول مستقیما به سیم آبی کولر وصل می‌شود.
سیم فاز به کلید کولر متصل می‌شود.
سیم‌های پمپ، دور تند و کند به بخش‌های مربوط به هرکدام در کلید متصل می‌شوند. (با توجه به نقشه موجود در کنار کلید کولر)

سیم‌کشی کولر آبی با کلید جدید

نسل اولیه کلیدهایی که برای کولر به کار می‌رفت، از نوع قدیمی و سوکتی تولید شده بود. 8 سوکت اصلی در این کلید وجود دارد که شماره 1، 2، 7 و 9 مورداستفاده قرار می‌گیرد. کلیدهای قدیمی کولر برای سیم‌کشی شدن بایستی به‌واسطه یک سیم نول از قسمت پشتی خود به کنتور متصل شود و از سوکت‌های خود برای اتصال استفاده نکند. طراحی‌های جدید در تولید کلیدهای جدید کولری، آنها را به کلیدهای 4 پلی و اصطلاحاً کلید نسل سوم تبدیل کرد. به لحاظ زمانی تولید این کلیدها، جدید بوده و به لحاظ کارکردی، با سایر نمونه‌ها تفاوتی ندارند. یک تفاوت موجود در کلیدهای 4 پلی این است که در صورت خاموشی کولر، اتصال نول به موتور کولر نیز قطع خواهد شد تا احتمال برق‌گرفتگی به صفر برسد.

 اهمیت این مسئله در جایی مشخص می‌شود که اگر در جعبه فیوز یا کنتور نول و فاز به‌اشتباه تعبیه شده باشند و کلید نیز از نوع سه پل باشد، تعمیرکار کولر ممکن است با فرض قطع بودن جریان، دچار برق‌گرفتگی می‌شود. تولید کلیدها 4 پل سبب شده تا این خطر کاملاً رفع شود.

نصب کلید کولر با سیم‌کشی کولر به طور هم زمان انجام می‌گیرد. کلیدها انواع مختلفی دارند و در سیم‌کشی آنها تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود. نحوه اتصال کلیدهای سوکتی به جعبه ترمینال به این صورت است که ترمینال شماره یک، فاز را پوشش می‌دهد، ترمینال دو با سیم پمپ سازگاری دارد، نول به ترمینال شماره 6 متصل خواهد شد و درنهایت ترمینال شماره هفت نیز قادر به اتصال سیم دور تند کلید خواهد بود.

سیم کشی برق کولر آبی

عیب‌یابی سیم کشی کولر آبی

کولرهای آبی سیستم پیچیده‌ای ندارند و عیب‌یابی در آن‌ها ساده است. اگر سیم‌کشی کولر مشکل نداشته باشد، در صورتی که موتور آن کار نکند، باید توسط سیم‌پیچ، مورد بررسی قرار گیرد. و در صورتی که موتور کولر سالم باشد و پمپ آب آن عمل نکند، بهتر است پمپ آن را تعویض کنید. برای بررسی مشکل سیم‌کشی نیز موارد زیر را بررسی کنید:

1. متصل بودن سیم‌ها به پین‌های جعبه تقسیم و کلید
2. نبود خراشیدگی و یا قطع‌شدگی در هر سیم‌ها

سخن نهایی

📌با توجه به توضیحات داده شده، می‌توانید سیم کشی کولر آبی را خودتان انجام دهید، اما توصیه می‌شود در صورتی که با نکات سیم‌کشی به شکل کامل آشنا نیستید و یا توضیحات داده شده را به شکل کامل متوجه نشدید و حتی در مورد بخشی از آن نیز شک دارید، به هیچ وجه خودتان این کار را انجام ندهید و برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

 

✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله برایمان کامنت کنید….

بروزرسانی در تاریخ 1401/04/18

لینک کوتا شده: b2n.ir/y17586

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.