بلاگ

سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی

کولرهای آبی معمولا سازوکار یکسانی دارند و هم از نظر نحوه خنک‌کنندگی و هم از نظر سیم‌کشی تقریبا به یک شکل هستند. تفاوت در کولرهای آبی علاوه بر طرح و رنگ، مربوط به سیم‌پیچی موتور آن‌ها می‌شود. برای سیم کشی کولر آبی بهترین راهنما نقشه‌ای است که کارخانه سازنده بر روی کولر درج می‌کنند. نکته مهم برای این کار، دانستن نوع سیم مناسب برای سیم‌کشی کولر و نکات مهمی است که در هنگام سیم‌کشی باید رعایت کرد. در ادامه این مقاله، سیم مناسب برای این کار معرفی شده و نحوه سیم‌کشی کولرهای آبی به شکل کامل توضیح داده می‌شود.

آموزش سیم کشی کولر آبی

آموزش سیم کشی کولر آبی

همانطور که می‌دانید، برای راه‌اندازی هر وسیله برقی لازم است که جریان برق از محل منبع (معمولا نزدیک‌ترین پریز موجود در اطراف محلی که وسیله برقی نصب می‌شود) به آن وسیله انتقال داده شود. در مورد کولر آبی نیز باید سیم‌کشی به‌درستی صورت گیرد. لازم است که با کابل مناسب برای سیم کشی کولر آبی، جریان برق به جعبه تقسیم کولر انتقال داده شود.

قسمت دیگر سیم‌کشی کولر آبی مربوط مدار موجود در داخل کولر است. کولرهای آبی یک موتور و یک پمپ آب دارند که باید به هر دوی آن‌ها جریان برق متصل شود. برای این کار سیم فازی که از سمت پریز به جعبه تقسیم کولر کشیده شده است، از جعبه تقسیم به کلید کولر متصل می‌شود. سیم نول نیز به یک ترمینال در داخل جعبه تقسیم متصل می‌شود. حال باید از سمت موتور و پمپ آب سیم‌های فاز به کلیدهای مربوط به هرکدام متصل شوند و سیم‌های نول پمپ و موتور کولر، به شکل مستقیم به ترمینال مربوط به سیم‌های نول در داخل جعبه تقسیم کولر متصل شوند. با این کار جریان برق با روشن کردن کلید، به موتور و پمپ آب کولر می‌رسد و با خاموش کردن کلید این جریان نیز قطع می‌شود.

نوع و سایز سیم‌های مناسب برای سیم کشی کولر آبی

در قسمتی از مدار سیم کشی کولر آبی که از محل پریز تا کلیدهای کولر آبی کشیده می‌شود، سه رشته سیم سایز 2.5 وجود دارد. این سیم‌ها به ترتیب سیم‌های فاز، نول و سیم ارت (اتصال به زمین) هستند. قسمت داخلی مدار کولر نیز از پنج رشته سیم تشکیل می‌شود. برای این قسمت از یک کابل 5×1.5مفتولی استفاده میشود. 5 رشته‌های که در این کابل وجود دارند برای سیم نول، سیم دور تند، سیم دور کند، سیم مربوط به پمپ و سیم ارت هستند.

سایز سیم‌های مناسب برای سیم کشی کولر آبی

🔴توجه: اگر چاه ارت و سیم‌کشی مربوط به ارت در ساختمان موجود نباشد، سیم ارت از هر دو قسمت سیم کشی کولر آبی حذف می‌شود.
برای خرید سیم و کابل مناسب برای سیم کشی کولرهای آبی، می‌توانید با گویا کابل در ارتباط باشید. گویا کابل بهترین و مناسب‌ترین سیم‌ها را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد.

نکات مهم در مورد انتخاب و اتصال سیم‌های کولر آبی

برای اینکه سیم کشی کولر آبی بر اساس آنچه که گفته شد، اصولی و ایمن باشد، بهتر است نکات زیر رعایت شود:

👈🏻 برای هر بخش از سیم‌کشی از یک سیم یک تکه استفاده شود و از متصل کردن چند سیم کوتاه به هم اجتناب شود.
👈🏻 اگر سیم‌کشی فاقد سیم ارت باشد، بهتر است اتصال به زمین از بدنه کولر کشیده شود.
👈🏻 سیم‌کشی کولر را به هیچ وجه با روشنایی یا لوازم برقی دیگر به صورت مشترک انجام ندهید.
👈🏻 از عبور دادن سیم‌های کولر از داخل فضاهای مرطوب مانند کانال کولر خودداری کنید.
👈🏻 برای اتصال سیم‌ها به بخش‌های مختلف کولر، از فیش‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
👈🏻 از به کار بدن سیم‌های غیر استاندارد، کهنه و سیم و کابل با سایز نامتناسب برای سیم کشی کولر آبی پرهیز کنید.
👈🏻 بهتر است برای کولر از یک فیوز جداگانه 16 آمپری استفاده کنید. مخصوصا در کولرهای آبی بزرگ این مورد باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.برای مشاهده انواع لیست قیمت سیم و کابل با قیمت مناسب رو آن کلیک کنید :)​نقشه سیم کشی کولر آبی

حال که با نوع سیم‌کشی و سیم‌های مناسب برای سیم کشی کولر آبی آشنا شدیم، در این قسمت به شکل کامل نحوه سیم کشی کولر آبی شرح داده می‌شود. در شکل زیر مدار مربوط به سیم‌کشی کولر را مشاهده می‌کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، کابل دو رشته‌ای برای اتصال کلید کولر به برق ساختمان به کار می‌رود. در صورتی که سیم ارت نیز موجود باشد، این کابل به صورت سه رشته‌ای متصل می‌شود. (فاز، نول و ارت)

اتصال کابل چهار رشته‌ای از کلید کولر به موتور و پمپ باید بر اساس رنگ‌بندی مخصوص داخل جعبه‌تقسیم کولر انجام شود تا اشتباهی انجام نگیرد. سیم مشکی کابل به دور زیاد (Hi) متصل می‌شود. سیم مشکی دوم نیز به دور کند کولر (Lo) و سیم قهوه‌ای موجود در کابل به پمپ کولر آبی وصل می‌شود. سیم آبی نیز به ترمینال مربوط به سیم‌های نول متصل خواهد شد. کابل دو رشته‌ای را نیز به این شکل وصل کنید که سیم آبی آن به نول کلید و سیم مشکی آن به قسمت مربوط به فاز کلید کولر وصل شود.

سمت دیگر سیم‌های موجود در کابل چهار رشته‌ای به ترتیب زیر متصل می‌شوند:
🔶سیم مربوط به فاز (دور کند) به ترمینال شماره 1
🔶سیم متصل به پمپ (قهوه‌ای) به ترمینال شماره 2
🔶سیم دور تند (یکی از مشکی‌ها) به ترمینال شماره 7
🔶سیم نول (آبی) به ترمینال شماره 6
در نهایت سیم‌های موتور و پمپ آب کولر نیز باید به جعبه تقسیم کولر متصل شوند. برای این کار سیم متصل به Hi موتور به دور زیاد، سیم متصل به Lo در موتور به دور کم در جعبه تقسیم و سیم مشترک (Com) موتور باید به نول جعبه تقسیم وصل شود. از سمت پمپ نیز دو سیم به ترتیب به سیم قهوه‌ای و نول جعبه تقسیم وصل می‌شود.

 

نحوه سیم کشی کولر آبی به شکل کامل

نقشه سیم کشی کولر آبی

نحوه سیم کشی کولر آبی با خازن

اگر در کولر آبی از خازن (برای افزایش نیروی موتور) استفاده شود، بخش مربوط به پمپ کولر کمی متفاوت‌تر سیم‌کشی می‌شود. برای سیم کشی کولر آبی با خازن سیم فاز پمپ از یک سمت به سیم‌پیچ اصلی و از سمت دیگر به کلید گریز از مرکز متصل به خازن وصل می‌شود.

سیم کشی کولر آبی دستی

سیم کشی کولر آبی دستی (کولرهای آبی کوچک) بسیار ساده‌تر است. اگر سیم‌کشی کولر آبی دستی خراب شده باشد، به شکل زیر سیم‌کشی آن انجام می‌شود:
سیم نول مستقیما به سیم آبی کولر وصل می‌شود.
سیم فاز به کلید کولر متصل می‌شود.
سیم‌های پمپ، دور تند و کند به بخش‌های مربوط به هرکدام در کلید متصل می‌شوند. (با توجه به نقشه موجود در کنار کلید کولر)

عیب‌یابی سیم کشی کولر آبی

کولرهای آبی سیستم پیچیده‌ای ندارند و عیب‌یابی در آن‌ها ساده است. اگر سیم‌کشی کولر مشکل نداشته باشد، در صورتی که موتور آن کار نکند، باید توسط سیم‌پیچ، مورد بررسی قرار گیرد. و در صورتی که موتور کولر سالم باشد و پمپ آب آن عمل نکند، بهتر است پمپ آن را تعویض کنید. برای بررسی مشکل سیم‌کشی نیز موارد زیر را بررسی کنید:

1. متصل بودن سیم‌ها به پین‌های جعبه تقسیم و کلید
2. نبود خراشیدگی و یا قطع‌شدگی در هر سیم‌ها

سخن نهایی

📌با توجه به توضیحات داده شده، می‌توانید سیم کشی کولر آبی را خودتان انجام دهید، اما توصیه می‌شود در صورتی که با نکات سیم‌کشی به شکل کامل آشنا نیستید و یا توضیحات داده شده را به شکل کامل متوجه نشدید و حتی در مورد بخشی از آن نیز شک دارید، به هیچ وجه خودتان این کار را انجام ندهید و برای این کار از یک متخصص کمک بگیرید.


📝همچنین می‌توانید برا خواندن مقاله بیشتر درباره سیم و کابل به مجله گویا کابل مراجعه کنید.


 

✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله برایمان کامنت کنید….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *