دسته‌بندی نشده

سیم ارت چیست

سیم ارت چیست

در این مطلب از مجله گویا کابل به موضوع سیم ارت چیست می‌پپردازیم. به سیم هایی که تخلیه بار الکتریکی از طریق آن ها صورت می گیرد را سیم ارت می گویند.

سیم ارت چیست

سیم ارت در همه دستگاه های الکترونیکی، در دستگاه های پیچیده و چه دستگاه های بزرگ و چه دستگاه های کوچک وجود دارد در واقع مدار داخلی دستگاه های الکترونیکی به طور معمول برای تخلیه کردن بار های اضافی با استفاده از یک سیم رسانا به زمین متصل می شوند، در وسایل و لوازمی همچون لباسشویی این سیم در داخل بدنه متصل می کنند و چون لباسشویی هم بر روی زمین قرار دارد بار الکتریکی اضافی به زمین وارد می شود. اگر سیم ارت در دستگاه های مختلف وجود نداشته باشد ممکن است که موجب خرابی دستگاه بر اثر بار الکتریکی زیاد و حتی آتش سوزی شود و اما سیم ارت از این اتفاقات جلوگیری می کند.    

توجه کنید

برای اطلاع از قیمت انواع سیم و کابل کلیک کنید.

انواع سیم ارت

انواع سیم های مسی مختلف وجود دارد که آن ها را نام می بریم و در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم. در بین انواع سیم های ارت، سیم ارت مسی به علت هدایت الکتریکی بالا و دوام بالا، بیشتر از سایر انواع در قطعات الکتریکی یافت می شود. اسستفاده از این سیم بسیار مقرون به صرفه می باشد. دوام این سیم خیلی ممهم می باشد چرا که برق بسیار قدرتمند است. 

  • سیم مسی لخت
  • سیم Green 6 THHN
سیم ارت

سیم مسی لخت : یکی از متداول ترین انواع سیم ارت که مورد استفاده قرار می گیرندسیم مسی لخت می باشد. در اغلب اوقات فقط به مس لخت سیم ارت می گویند. چرا به این سیم، سیم لخت می گویند؟ چون این سیم با هیچ نوع پوششی محافظت نشده و کاملا لخت است. این سیم بدون هیچ عایق محافظی دارای بهترین خاصیت رسانایی می باشد.

سیم  Green 6 THHN: این سیم یکی دیگر از انواع سیم ارت می باشد که  این سیم بیشتر در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیم ها مخصوص و عایق بندی شده است که در خارج از منازل مورد استفاده قرار می گیرد و در مورد رسیدن رطوبت به خود سیم جای هیچ نگرانی وجود ندارد و به عنوان یک رسانای خوب عمل می کند. 

توجه کنید

پس از آشنایی کامل با سیم ارت د راین مقاله می‌توانید برای خرید سیم ارت کلیک کنید.

کاربرد سیم ارت

از سیم های لخت مسی در ساختمان ها ی مسخونی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد دیگر سیم های ارت در بناها و ساختمان های مرتفع برای پیشگیری کردن نشست های جریان برق می باشند. باید بگوییم که کاربرد این سیم بسته به نوعش در مصارف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. یک مورد از کاربردهای سیم ارت که شاید کمتر به آن اشاره شده باشد، خنثی کردن نویز در امواج مخابراتی می باشد. سیم ارت در مکان های متفاوت باعث حفظ جان افراد می شود این سیم در هرجایی که استفاده شود نشتی جریان را به بیرون منتقل نمی کند.

فواید استفاده از سیم ارت

نبود سیم ارت می تواند موجب بروز حوادث زیادی شود، اتفاقاتی هم چون آتش سوزی ساختمان ها در زمان های قدیم به دلیل اتصالات برقی. یا سوختن وسایل برقی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *