کابل مخابراتی

انواع کابل مخابراتی | خرید کابل مخابراتی و نکات مهم خرید

انواع کابل مخابراتی چیست

همه چیز درمورد انواع کابل مخابراتی

انواع کابل مخابراتی و شناخت آن‌ها برای افرادی که قصد استفاده از تجهیزات مخابراتی را دارند، اهمیت فراوانی دارد. کابل‌های مخابراتی جزو مهم‌ترین تجهیزات این مجموعه محسوب می‌شوند. کابل‌ها وظیف انتقال داده‌ها و سیگنال‌های مخابراتی را بر عهده دارند. بنابراین باید در عین مقاوم بودن، از سرعت انتقال بالایی برخوردار باشند.

در گذشته از فلزهای رسانایی چون مس برای ساخت کابل‌ها استفاده می‌شد. امروزه علاوه بر کابل‌های مسی، از انواع کابل مخابراتی فیبر نوری نیز استفاده می‌شود. حتی می‌توان کابل‌ها را به صورت ترکیبی از مس و فیبر نوری ساخت. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد انواع کابل مخابراتی ارائه می‌دهیم.

اگر هنوز به طور کامل با کابل مخابراتی آشنایی ندارید مقاله کابل مخابراتی چیست را مطالعه کنید.

انواع کابل مخابراتی

انواع کابل مخابراتی مسی

انواع کابل مخابراتی مسی را می‌توان را توجه به فاکتورهای مختلفی دسته بندی‌ کرد. یکی از دسته‌بندی‌ها بر اساس زمینی و هوایی بودن آن‌هاست.

کابل‌های مسی که به صورت هوایی استفاده می‌شوند، در معرض تابش خورشید، باد و باران و غبار قرار می‌گیرند. به همین دلیل باید روکشی مقاوم داشته باشند تا برای مدت زمانی طولانی‌تری کاربرد داشته باشند. پوشش مقاوم این کابل‌ها باعث کاهش انعطاف آن‌ها می‌شود.

کابل‌های مسی زمینی نسبت به نمونه‌های هوایی انعطاف‌پذیر‌تر هستند، اما روکش آن‌ها مقاومت کم‌تری دارد. جالب است بدانید که برای پیشگیری از خم شدن و شکستگی سیم‌های مسی داخل این کابل‌ها، از یک سیم بکسل نیز داخل پوشش کابل استفاده می‌شود

انواع کابل مخابراتی

انواع کابل مخابراتی مسی برای کاربردهای گوناگونی طراحی و ساخته می‌شوند.

حتما ببینید

برای مشاهده محصولات کابل کواکسیال بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کابل‌های فیبر نوری

انواع کابل مخابراتی فیبر نوری، نور را با استفاده از یک رشته سیلیکا یا پلاستیکی منتقل می‌کنند. پرسرعت‌ترین ارتباطات مخابراتی با استفاده از این نوع کابل برقرار می‌شود. انواع کابل فیبر نوری هزینه بیشتری نسبت به کابل‌های مسی دارند. این کابل‌ها حساس‌تر هستند و در صورت آسیب دیدن، نمی‌توانند سیگنال‌ها را به خوبی منتقل کنند. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی مقاومت انواع کابل مخابراتی فیبر نوری در حال افزایش است.

کابل‌های فیبر نوری می‌توانند در تمام موقعیت‌های مکانی مورد استفاده قرار گیرند؛ موقعیت‌هایی چون زیر یا روی زمین، زیر دریا و هوایی. موجودات جونده نمی‌توانند به این نوع کابل آسیب برسانند. این کابل‌ها مقاومت زیادی در برابر تغییرات دمایی و رطوبت دارند

انواع کابل فیبر نوری

کابل‌های فیبر نوری برای داخل یا خارج از ساختمان طراحی می‌شوند. کابل‌های خارج از ساختمان باید پوشش مقاوم‌تری داشته باشند و کابل‌های داخل ساختمان باید منعطف باشند. پوشش کابل‌های مورد استفاده در داخل ساختمان باید فاقد مواد سمی و هالوژن‌ها باشد. خاصیت ضد احتراق نیز از دیگر نقاط قوتی است که کابل‌های فیبر نوری تا حدی از آن برخوردارند

انواع کابل مخابراتی فیبر نوری

 • کابل نوری مهاردار هوایی
 • کابل نوری ژله فیلد خاکی
 • کابل نوری ژله فیلد کانالی
 •  
انواع کابل فیبر نوری

کابل‌های ترکیبی فیبر نوری و مسی

همانطور که در دو قسمت قبلی مطالعه کردید، هر کدام از انواع کابل مخابراتی مسی و فیبر نوری ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. جالب است بدانید که در بسیاری از پروژه‌ها از کابل‌های ترکیبی مس و فیبر نوری استفاده می‌شود.

این کابل‌ها معمولا در سیستم‌های پشتیبانی شبکه‌های وایرلس مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعداد تارهای نوری و رشته‌های مسی به کار رفته در کابل‌های ترکیبی متفاوت است. کابل‌های ترکیبی مسی و فیبر نوری برای کاربردهای مختلف داخل ساختمان یا خارج از آن تولید می‌شوند.

کابل‌های کواکسیکال

این کابل یکی از ابتدایی‌ترین انواع کابل مخابراتی و انواع کابل شبکه است. امروزه کابل‌های هم‌محور کاربرد کم‌تری نسبت به سایر نمونه‌ها دارند. اکثر ما بخاطر انتقال سیگنال‌های تلویزیونی و رادیویی با این کابل‌ها آشنا هستیم. از کابل‌های کواکسیال در آنتن‌های دیجیتال و آنالوگ استفاده می‌شود.

هزینه بالا، سختی نصب، ناهماهنگی با دستگاه‌های مختلف شبکه و درگاه‌های خاص باعث شده است که کابل‌های کواکسیال کم‌تر استفاده شوند.

انواع کابل مخابراتی

انواع کابل مخابراتی جفتی

انواع کابل مخابراتی به صورت جفتی یا زوجی تولید می‌شود. البته سیم رانژه سیمی تکی است که کاربردهای خاصی در صنعت مخابرات دارد. تعداد زوج‌های کابل مخابراتی از ترتیب خاصی پیروی می‌کند که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

 • کابل دو جفت
 • کابل چهار جفت
 • کابل شش جفت
 • کابل ده جفت
 • کابل پانزده جفت
 • کابل بیست جفت
 • کابل بیست و پنج جفت
 • کابل سی و دو جفت
 • کابل پنجاه جفت
 • کابل صد جفت
 • کابل دویست جفت

شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مورد استفاده روی سیم‌ها جفت‌های آن را تشخیص دهید.

کاربرد انواع کابل مخابراتی منحصر به فرد است. شما می‌توانید با توجه به کاربرد مورد نظر، بودجه اختصاص یافته برای پروژه و موقعیت مکانی و فضای انجام پروژه بهترین کابل‌های مخابراتی را انتخاب کنید. اگر تجربه کمی در این زمینه دارید، توصیه می‌کنیم پیش از خرید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.