دسته‌بندی نشده

انواع کابل شبکه | معرفی و بررسی انواع کابل های شبکه و فیبر نوری

انواع کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

در این مطلب از گویاکابل به موضوع کابل شبکه می‌پردازیم. انواع کابل شبکه از مهم‌‌ترین تجهیزاتی هستند که امکان انتقال داده‌های مختلف را برای ما فراهم می‌کند. با وجود این که شبکه‌های وایرلس نیز وارد بازار شده‌اند، اما انواع کابل شبکه همچنان کاربرد بسیار زیادی دارد.

به طور کلی کابل‌ های شبکه را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 فیبر نوری

کواکسیال

زوج تابیده

کاربرد هر کدام از آن‌ها منحصر به فرد است. برای این که بتوانید بهترین نوع کابل برای کاربرد مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ لازم است اطلاعاتی در مورد هر کدام از آن‌ها داشته باشید

همه چیز درباره کابل شبکه

کابل شبکه چیست

کابل شبکه

کابل فیبر نوری

همانطور که گفته شد، انواع کابل شبکه را می‌توان در سه دسته تقسیم‌بندی کرد. اما هر کدام از این دسته‌ها با توجه به پرتوکل، اندازه شبکه (WAN یا LAN ) و توپولوژی آن‌ها انواع مختلفی دارند. برای تعیین کاربرد کابل‌ها از رنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود.

انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه فیبر نوری :

کابل‌های فیبر نوری یکی از انواع کابل شبکه محسوب می‌شوند. این کابل‌ها در شبکه‌هایی که نیاز به سرعت بالای انتقال داده دارند، کاربرد دارد. قسمت این مدل نسبت به سایر انواع کابل شبکه بیشتر است. در کابل‌های فیبر نوری از یک رشته استفاده می‌شود؛ این رشته شباهت بسیاری به شیشه دارد و می‌تواند نور را منتقل کند. بنابراین داده‌ها با سرعت نور در طول این کابل‌ها جابجا می‌شوند. در میان انواع کابل شبکه، کابل‌های فیبر نوری حساس‌تر هستند. اگر در رشته میانی سیم بریدگی یا خراشی ایجاد شود، سرعت شبکه افت می‌کند و حتی ممکن است قطع شود.

کابل کواکسیال یکی از انواع کابل شبکه است که امروزه کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های کواکسیال با نام «کابل هم محور» نیز شناخته می‌شوند. کابل‌های کوکسیال پیش از این که به عنوان کابل شبکه مورد استفاده قرار گیرند، برای انتقال سیگنال‌ آنتن‌های آنالوگ و دیجیتال کاربرد داشته‌اند.

در میان انواع کابل شبکه، مدل کواکسال مقاومت بسیار زیادی در برابر نویز دارد. این کابل‌ها همچنین پنهای باند بالایی دارند. البته این کابل معایبی نیز دارد که کاهش کاربرد آن می‌شود. کابل‌های کواکسیال برای مسیرهای طولانی مناسب نیستند؛ چرا که دچار افت سیگنال می‌شوند. هزینه خرید و نصب این کابل‌ها زیاد می‌باشد. همچنین نصب آن‌ها نسبت به سایر انواع کابل شبکه، سخت‌تر است. نقطه ضعف دیگر این کابل‌ها درگاه‌های نامناسب آن‌هاست. بسیاری از شبکه‌ها از این نوع درگاه و کابل پشتیبانی نمی‌کنند.

انواع کابل شبکه

کابل زوج تابیده

در میان انواع کابل شبکه، کابل زوج تابیده، کاربردی‌ترین است. کابل‌های زوج تابیده شباهت بسیار زیادی به انواع کابل مخابراتی دارند. درگاه کابل‌های زوج تابیده مانند سکوت تلفن است. در این کابل از چهار جفت سیم استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها رنگ مخصوص دارند.

 • دسته کابل زوج تابیده، خود شامل انواع کابل شبکه است که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. این کابل‌ها عبارتند از؛

  • CAT 1: سرعت انتقال آن یک مگابیت بر ثانیه و پهنای باند آن ۱ مگاهرتز می‌باشد. کاربرد اصلی این نوع کابل در سیم‌های تلفن است.
  • CAT 2: سرعت انتقال این نوع کابل ۴ مگابیت برثانیه است و پهنای باند ۴ مگاهرتز دارد. این کابل نیز به صورت محدود برای تلفن‌ها استفاده می‌شود.
  • CAT 3: سرعت انتقال کابل ۱۶ مگابیت بر ثانیه و پهنای باند آن ۱۶ مگاهرتز است. این کابل در شبکه‌های اترنت کاربردی است.
  • CAT 4: سرعت انتقال آن ۲۰ مگابیت بر ثانیه و پهنای باند آن ۲۰ مگاهرتز است. کاربرد محدودی در Token Ringها دارد.
کابل شبکه
 •  
 • CAT 5: سرعت انتقال این کابل ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و پهنای باند آن ۱۰۰ مگاهرتز است. این کابل در شبکه‌های اترنت پرسرعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • CAT 5e: سرعت انتقال آن ۱ گیگابیت در ثانیه و پهنای باند آن نیز ۱۰۰ مگاهرتز می‌باشد. در شبکه اترنت گیگابیتی کاربرد دارد.
 • CAT 6: سرعت انتقال آن ۱۰ گیگابیت بر ثانیه با پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتز است. در شبکه‌های اترنت ۱۰ گیگابیتی کاربرد دارد.
 • CAT 6a: سرعت انتقال و کاربرد این نوع کابل شبکه نیز مانند CAT 6 است. پهنای باند آن نیز ۵۰۰ مگاهرتز است.
 • CAT 7: سرعت انتقال این کابل ۱۰ گیگابیت بر ثانیه است و دارای پهنای باند ۶۰۰ مگاهرتز می‌باشد. کاربرد آن نیز مانند دو نمونه قبلی است.

کاربرد انواع کابل شبکه

لازم به ذکر است که ساختار تمام این کابل‌ها به صورت UTP است. اما CAT 6، CAT 7 ساختار STP دارند. CAT 6a نیز می‌تواند با هر دو ساختار ساخته شود.

کاربرد این دسته از انواع کابل شبکه در زندگی روزمره ما بسیار زیاد است. از این نوع کابل در شبکه‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود. حتی با استفاده از آن‌ها می‌توانیم دستگاه‌های شبکه و سوییچ‌ها را به کامپیوتر متصل کنیم.

انواع کابل شبکه

نتیجه گیری

برای انتخاب بهترین کابل لازم است به سرعت کندترین دستگاه شبکه توجه داشته باشید. چرا که خرید کابل‌هایی با سرعت انتقال بالاتر از آن، عملا فایده‌ای نخواهد داشت. به برعکس این موضوع نیز توجه داشته باشید. خرید انواع کابل شبکه با سرعت محدود برای شبکه‌های پرسرعت، باعث محدودیت استفاده آن‌ها می‌شود.

Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.