دسته‌بندی نشده

شناخت انواع روکش کابل شبکه و ویژگی آنها

انواع روکش کابل شبکه

شناخت انواع روکش کابل شبکه

در این مطلب از گویاکابل به موضوع کابل شبکه می‌پردازیم. گسترش شبکه ها در سازمان ها، نهاد ها، اداره های دولتی، شرکت ها و انواع روکش کابل شبکه باعث شده است تا استفاده کنندگان از آن در انتخاب اجزای شبکه دقت بیشتری را به خرج دهند تا بتوانند بهترین نوع آن را انتخاب کنند.

در این بین کابل های شبکه یکی از مهمترین اجزا شناخته شده اند. در این کابل ها روکش هایی به چشم می خورند که انواع مختلفی را در بر می گیرند و در واقع تامین ایمنی شبکه مهم ترین ویژگی روکش کابل شبکه شناخته شده است.

استفاده از کابل هایی که روکش مناسب در آن ها دیده نمی شود، می تواند برای کل سیستم خطر آفرین باشد.

روکش های نا ایمن می توانند در کمترین زمان فرسوده شده و این فرسودگی باعث اشتعال سریع در این کابل ها می شود که حتی آتش ایجاد شده از طریق این کابل ها می تواند به جا های دیگر نیز منتقل شود و خسارت جبران ناپذیری را برای کل سیستم به همراه داشته باشد.

اگر می خواهید از ویژگی روکش کابل شبکه به بهترین شکل ممکن بهره ببرید بهتر است در انتخاب انواع روکش کابل شبکه موردی را انتخاب کنید که طول عمر بیشتری داشته باشد. این مورد باعث می شود طول عمر شبکه شما بالا رفته و از ایجاد هزینه های اضافی هم جلوگیری شود.

دسته بندی انواع روکش کابل شبکه

به طور کلی می توان سه نوع دسته بندی برای انواع روکش کابل شبکه در نظر گرفت.

1-روکش PVC

2-روکش LSZH

3- روکش PE 

روکش PVC

 این روکش ها در بین انواع روکش کابل شبکه به روکش های همه کاره معروف اند.

در شبکه های کامپیوتری یا مخابراتی که ولتاژ پایین باشد از روکش های PVC استفاده می کنند. این نوع روکش ها به دلیل مقاومت پایینی که در برابر شرایط محیطی مانند تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید دارند، استفاده از آن در محیط های بیرونی توصیه نمی شود.

در صورت آتش سوزی در محیط شبکه این روکش ها می توانند خطرناک باشند چرا که این روکش ها به هنگام سوختن ماده ای به نام هیدروژن کلراید تولید می کنند و این ماده می تواند خطر آفرین باشد.

روکش LSZH

این روکش ها به روکش های بدون دود و هالوژن معروف اند و می توان گفت در بین انواع روکش کابل شبکه ایمن ترین نوع این دسته می باشند.

این نوع روکش ها در هنگام سوختن هیچ گونه دود و هیدروژن کلرایدی آزاد نمی کنند و از این جهت خطری ندارند. هم چنین در صورت آتش سوزی هم شعله ی ناشی از این روکش ها بسیار کم خواهد بود.تش آتش  

روکش PE

روکش PE یکی دیگر از انواع روکش کابل شبکه به حساب می آید. این نوع روکش ها دارای مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، نور خورشید و تغییرات دما دارند.

به همین دلیل برای استفاده در محیط های باز می توانند بهترین گزینه باشند. این نوع روکش ها به دلیل مقاومت و دوام بالایی که دارند نسبت به دیگر موارد انواع روکش کابل شبکه قیمت بالاتری دارند.

البته این قیمت بالا در کنار مزایایی که این روکش ها دارند قابل اغماض خواهد بود.

انواع روکش کابل شبکه

علت تفاوت جنس انواع روکش کابل ها

در رابطه با دسته بندی که برای انواع روکش کابل شبکه در نظر گرفته می شود باید گفت تفاوت هایی که بین روکش های مختلف وجود دارد باعث ایجاد این دسته بندی ها شده است.

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت روکش ها، میزان مقاومت، محیط مورد استفاده و … می توانند از جمله عواملی باشند که در روکش ها تفاوت ایجاد می کنند. در کنار تفاوت ها چیزی که بین همه ی انواع روکش کابل شبکه مشترک است کاربرد روکش کابل شبکه در عایق بندی سیم ها است.

هر روکش در هر گروهی که باشد سیم های رسانا را در برابر انواع تغییرات شیمیایی و فیزیکی محافظت می کند. در رابطه با کاربرد روکش کابل شبکه یادآوری این نکته بسیار ضروری است که روکش ها در هر نوعی که باشند بر چگونگی عملکرد کابل تاثیری ندارد.

برای مثال میزان پهنای باند یا سرعتی که شبکه در انتقال اطلاعات دارد به طور مستقل از انواع روکش کابل شبکه عمل می کند و وابسته به عوامل به عوامل دیگری است.

کارشناسان گویا کابل مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما جمع‌آوری کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن سوال حتما با کارشناسان گویا کابل تماس بگیرید و از راهنمایی آن‌ها استفاده کنید.

2 دیدگاه در “شناخت انواع روکش کابل شبکه و ویژگی آنها

  1. رجبی گفت:

    سلام. ممنون از مطلب خوبتون

    1. gooyauser گفت:

      سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.