دسته‌بندی نشده

امپدانس کابل کواکسیال | امپدانس چیست و چه کاربردی دارد

امپدانس کابل کواکسیال

امپدانس کابل کواکسیال چیست؟

امپدانس کابل کواکسیال در واقع به میزان مقاومت یک کابل کواکسیال گفته میشود، در نظر داشته باشید که یک کابل کواکسیال هنگامی که یک جریان سیگنالی از آن عبور میکند دچار یک اختلاف پتانسیلی میشود که به میزان مقاومتی که یک کابل کواکسیال در برابر جریان الکتریکی خواهد داشت امپدانس کابل کواکسیال گفته میشود.

در واقع امپدانس کابل کواکسیال و یا به عبارتی همان مقاومت کابل در مقابل اختلاف پتانسیل وارد به کابل به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای تمامی کابل های کواکسیال ، امپدانس کابل کواکسیال یکسان نخواهد بود و تفاوت های چشمگیری خواهد داشت.

4.8/5
لیست قیمت سیم و کابل آلومینیومی

دسته بندی انواع امپدانس کابل کواکسایل

امروزه در صنعت کار انواعی از کابل های کواکسیال با امپدانس کابل کواکسیال متفاوت در سایزهای مختلف و با کاربردهای متفاوت تولید میشوند و کاربرد بسیار زیادی دارند بر همین اساس همواره شرکت های مختلفی نیازمند کابل های کواکسیال هستند.

انواع کابل های مربوط به جریان الکتریکی و سیگنال بر حسب میزان مقاومت و یا همان امپدانس، قطر رسانای درون کابل و یا کاربردهای آن ها تقسیم بندی میشود.

کابل کواکسیال افشان و کابل کواکسیال صوتی نیز از انواع کابل کواکسیال محسوب می‌شود.

در پاسخ به پرسش کابل کواکسیال چیست باید بگوییم برای انتقال سیگنال ها از کابل های مختلف می توان استفاده کرد از جمله کابل های پرمصرف کابل کواکسیال است که امپدانس های مختلفی را می تواند داشته باشد، امپدانس کابل کواکسیال برای انواع مختلفی از آنها متفاوت است و مانند هم نیستند.

کابل کواکسیال از اجزا مختلفی ساخته شده است که تفاوت این کابل های کواکسیال بر حسب اجزا سازنده آن تعیین میشود و این در حالی است که امپدانس کابل کواکسیال به اجزای سازنده این کابل مربوط میشود و به عبارتی تفاوت امپدانس کابل کواکسیال بر حسب تفاوت در اجزای سازنده آن تعریف می شود.

4 جزء تشکیل دهنده کابل کواکسیال

از اولین جزء و مهمترین جزء کابل کواکسیال باید به رسانای هادی موجود در آن اشاره کرد، در مورد نوع رسانای هادی موجود در کابل کواکسیال باید گفت که جنس این رسانا می تواند متفاوت باشد اما یکی از بهترین رساناهای مورد استفاده در این کابل ها مس است زیرا استفاده از مس باعث عبور آسان سیگنال از داخل کابل با استفاده از مس امکان پذیر است.

برای ساخت بخش هادی کابل اصولا از آلومینیوم و یا روکش های مربوط به آلومینیوم استفاده نمی شود زیرا این جنس از بخش هادی باعث ضعیف شدن کابل میشود و اینگونه به سیگنال آسیب وارد میشود و عبور آسان سیگنال از کابل با استفاده از مس امکان پذیر است.

عایق کابل کواکسیال

بخش دوم تشکیل دهنده کابل کواکسیال عایق تشکیل دهنده آن است که باید ذکر شود که تمامی بخش های تشکیل دهنده کابل می تواند، امپدانس کابل کواکسیال را تغییر دهد و افزایش یا کاهش دهد.

عایق های استفاده شده در ساخت کابل های کواکسیال اصولا از جنس پلیمر هستند و توانایی حفظ و شکل دهی به کابل را دارند، این عایق به کار گرفته شده در جهت جدا کردن مغزی از شیلد استفاده میشود.

امپدانس کابل کواکسیال

شیلدکابل کواکسیال

قسمت سوم با هدف حذف میدان های موجود در خارج از کابل راه اندازی میشود از این بخش با نام اسکرین یا شیلد نامیده میشود و چهارمین بخش تشکیل دهنده روکش است که هسته اخر تشکیل یک کابل کواکسیال می باشد.

 

کاربرد امپدانس کابل کواکسیال

همانطور که ذکر شد کابل های کواکسیال با امپدانس کابل کواکسیال متفاوت در بخش های مختلف کاربرد دارند و این در حالی است که هر کابل کواکسیال با هر مقاومتی را نمی توان در هر بخشی استفاده کرد و باید به میزان مقاومت آن در مقابل اختلاف پتانسیل ایجاد شده توجه کرد.

استفاده نادرست از کابل کواکسیال منجر به بروز مشکلاتی میشود به همین دلیل باید توجه کرد تا که امپدانس کابل کواکسیال به میزان مجاز باشد و برای مصرف شما مناسب باشد برای این کار باید امپدانس کابل کواکسیال از قبل مشخص شده باشد تا که شما دچار اشتباه و خطای جزئی و یا کلی نشوید.

امپدانس کابل کواکسیال

اندازه گیری امپدانس کابل کواکسیال

در ارتباط با اندازه گیری امپدانس کابل کواکسیال باید دانست که میزان آنها برحسب جنس رسانای به کار گرفته شده در آنها تعیین میشود و باید با روش های دقیق به طور کاملا حرفه ای اندازه گیری شود و سپس بعد از اندازه گیری میزان مقاومت کابل ها در مقابل اختلاف پتانسیل از آنها استفاده شود.

و اما بعد از مشخص شدن میزان امپدانس از این کابل ها میتوان در مسافت های کوتاه و یا حتی بلند استفاده شود، در ایجاد ارتباط بین شبکه های رادیویی و تلویزیونی گزینش کابل کواکسیال بسیار مناسب می باشد زیرا امپدانس کابل کواکسیال برای چنین ارتباط هایی با مسافت طولانی بسیار مناسب هستند و کارایی بالایی خواهند داشت.

محدودیت های امپدانس کابل کواکسیال

اما از کابل کواکسیال تنها در مسافت های طولانی به کار گرفته نمیشود بلکه می توان از آنها در جهت مسافت های کوتاه مانند ارتباطات و تجهیزات تصویری و همچنین اندازه گیری های دقیق استفاده نمود.

این کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که سیگنالی که در درون این کابل ها جریان دارد بدون هیچ نویزی و با سلامت کامل مسیر را طی خواهند کرد، از جمله کارایی بالای این کابل ها  به دلیل داشتن پهنای وسیعی است که دارند و به همین سبب پایداری و مقاومت بیشتری خواهند داشت.

مقاله امپدانس کابل کواکسیال را به اشتراک بگذارید.

 

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn

مقالات دیگر گویا کابل را مطالعه کنید و در صورت نیاز به هر گونه مشاوره با متخصصان گویا کابل تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.