بلاگ

استاندارد رنگ سیم های برق در ایران

استاندارد رنگ سیم های بر

فروشگاه اینترنتی گویا کابل ارائه دهنده انواع لیست قیمت سیم و کابل می‌باشد.

در این مطلب از مجله گویا کابل به موضوع استاندارد رنگ سیم های برق می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

 

استاندارد رنگ سیم و کابل تک رشته

برای شناسایی استاندارد رنگ سیم و کابل تک رشته روش‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها مبنی بر کدر رنگ سیم هستند. کد‌های رنگ سیم و کابل تک رشته شامل موارد زیر است:

⚫️فاز 1: سیاه 
سیم‌های برق سیاه برای انتقال جریان برق به تجهیزاتی مانند سوییچ، پریز و انواع مدار استفاده می‌شود. لذا این سیم‌ها همیشه حاوی جریان هستند.

🔴فاز2: قرمز
سیم‌های قرمز نیز دارای جریان برق هستند. از این سیم‌ها برای جریان ثانویه برق استفاده می‌شود. این رنگ برای اتصال سنسور دود به سیستم برق خانه قابل استفاده است.

🔵فاز3: آبی 
سیم‌های آبی و زرد دارای جریان هستند.این سیم‌ها برای اتصالات مختلف استفاده می‌شود. اغلب زمانی که سیم‌ها دچار کشیدگی شوند قابل استفاده می‌باشد.

⚪️خنثی: سفید
این سیم‌ها همان سیم‌های نول می‌باشد که ممکن است گاهی دارای جریان برق باشند.

🟡🟢ارت: سبز یا زرد یا سیم لخت آلومینیومی و مسی
این سیم و کابل برای اتصال به زمین استفاده می‌شود. این سیم‌ها از طریق جعبه پریز به زمین متصل می‌شوند.
این کد رنگی اغلب در ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. سیم و کابل تک رشته اغلب دارای سایز قطر 2.5 هستند.


پیشنهاد مطالعه👈🏻 سیم ارت 

🔽🔽🔽

✅ با کیفیت‌ترین برندها، سیم و کابل کسری و سیم و کابل سیمیا


استاندارد رنگ سیم های برق

استاندارد رنگ کابل دو رشته

استاندارد رنگ کابل دو رشته به صورت مشکی و آبی است. کابل‌های دو رشته حاوی دو رشته کابل سیم مجزا هستند. دو رنگ آبی و مشکی در این کابل‌ها به کار رفته است. رنگ مشکی نشان از کابل فاز و رنگ آبی نشان از کابل نول دارد.

استاندارد رنگ کابل دو رشته در برخی مواقع به صورت قرمز و آبی است. قرمز نشان از کابل فاز و آبی نشان از کابل نول دارد.
روکش این کابل‌ها نیز به رنگ مشکی است.
کابل دو رشته در قطر‌ها و ابعاد مختلفی وجود دارند و گاهی دیده می‌شوند کابل نول به رنگ زرد یا سبز قرار دارد. این کابل‌ها از رنگ بندی محدودتری برخوردار هستند.

استاندارد رنگ کابل سه رشته

استاندارد رنگ کابل سه رشته شامل سبز و آبی و قرمز است. در برخی موارد آبی و زرد و قرمز خواهد بود. کابل‌های سه رشته تحت عنوان کابل برق سه فاز خوانده می‌شوند. رشته‌هایی که به رنگ قرمز هستند به معنی فاز اول و رشته‌های به رنگ زرد به معنای فاز دوم و رشته به رنگ آبی به معنای کابل نول خواهد بود. در کابل‌هایی با سه رنگ آبی و زرد و قرمز کابل زرد به معنای کابل نول خواهد بود.

کابل‌های سه رشته از جمله کابل‌های پرکاربرد در صنعت توزیع نیروی برق هستند. این کابل‌ها اغلب شامل کابل‌های مخابراتی و کابل‌های توزیع برق در کارگاه‌های صنعتی باشند. رنگ بندی آن‌ها محدود تر است و در حیطه سبز و آبی و قرمز، زرد و آبی و قرمز هستند.

جدول استاندارد رنگ سیم های برق

استاندارد رنگ کابل چهار رشته

کابل‌های چهار رشته از جمله پرکاربرد ترین کابل‌ها در صنعت برق و نیروگاه‌های تولیدی هستند. این کابل‌ها حاوی 4 رشته سیم به رنگ‌های مشکی، قرمز، زرد و بنفش هستند. رشته‌های مشکی به معنای سیم فاز اول و رشته‌های سیم قرمز به معنای فاز دوم و بنفش فاز سوم و زرد به معنای نول خواهد بود.

کابل‌های 4 رشته از رنگ بندی متفاوتی برخوردار هستند. این رنگ بندی برای مشخص نمودن کاربرد رشته و میزان جریان ورودی به رشته خواهد بود. همچنین از تداخل و اشتباه جلوگیری می کند. مستند سازی و نقشه مداری با توجه به رنگ بندی این کابل‌ها انجام می‌شوند.


پیشنهاد مطالعه👈🏻 سیم کشی کولر آبی کوچک


استاندارد رنگ کابل پنج رشته

استاندارد رنگ کابل پنج رشته از مهم‌ترین استاندارد‌های رنگ بندی است. کابل پنج رشته تحت عنوان کابل مخابراتی نامیده می‌شود. این رنگ بندی شامل سفید، قرمز و مشکی و زرد و بنفش است.

به صورت کلی رنگ بندی کابل پنج رشته به دو دسته تقسیم می‌شود:

✔️رنگ بندی اصلی: 🔴قرمز ⚫️مشکی 🟡زرد 🟣بنفش 
✔️رنگ‌های اصلی اغلب فاز‌ها را تشکیل می دهند.
✔️رنگ بندی فرعی:🔵آبی 🟠نارنجی 🟢سبز 🟤قهوه ای 
✔️رنگ‌های فرعی اغلب فاز دوم و نول را تشکیل می دهند.

تفاوت رنگ سیم و فاز نول

برای اینکه بتوانیم به زبان ساده به تفاوت سیم فاز و نول بپردازیم به مثالی در این زمینه اشاره می‌کنیم: در این مثال فرض می‌کنیم که سیم فاز قطب منفی باتری و سیم خنثی ترمینال مثبت باتری است. برای اتصال هر دو ترمینال، جریان مورد نیاز است. البته لازم به ذکر است که این مثال با آنچه در واقع اتفاق می‌افتد متفاوت است زیرا در مدارهای مستقیم جریان فقط از مثبت به منفی می‌رود اما در مدارهای متناوب جریان از دو طرف حرکت می‌کند. به طور کلی فاز نوعی منبع تغذیه جامع است و صفر به عنوان مسیر برگشت عمل می‌کند.

سیم نول معمولا آبی🔵 و سیم فاز سیاه⚫️ و یا قهوه‌ای🟤 است.

استاندارد رنگ سیم و کابل

📝سخن نهایی

دانستن استاندارد رنگ سیم های برق به شما کمک می کند برای نصب سیم‌ها بر اساس میزان ولتاژ و کاربرد، رنگ مختلف اختصاص بدهید. همچنین برای کدگذاری و به اصطلاح نشانه گذاری، طبق استاندارد‌ها عمل کنید.

دانستن استاندارد رنگ سیم و کابل اهمیت بسیاری دارد. با توجه به آن‌ها کیفیت کار بالا خواهد رفت. مهم ترین مورد در خصوص علت دانستن استاندارد رنگ نحوه عیب یابی و رفع نقص است. در پروژه‌های مختلف با سیم‌های دارای رنگ بندی مواجه خواهید شد. در این مرحله با دانستن رنگ بندی استاندارد به راحتی می‌توانید رفع نقص نمایید. رنگ سیم و کابل‌ها را تشخیص داده و صرفا روی سیم معیوب کار نمایید.

یکی دیگر از علل دانستن استاندارد رنگ سیم و کابل بحث مستند سازی و نقشه مدار است. در مستند سازی سیم و کابل، تمامی کد‌های رنگی به همراه کاربرد و نوع کابل درج می‌شود. همچنین از بروز خطا جلوگیری می شود. مستند‌ها کمک بسیار خوبی برای خوانایی رنگ بندی سیم‌ها و جلوگیری از اشتباه برای سایرین خواهد بود.

به طور خلاصه رنگ استاندارد سیم‌های برق در ایران

رنگ رایج کابل یا در واقع رنگ اصلی موجود در بازار ایران مطابق با استاندارد IEC ۶۰۲۲۷ یا ISIRI ۶۰۷ می‌باشد که در جدول زیر به اختصار نشان داده شده است.

✔️سیم و کابل تک رشته: ترجیح خاصی برای رنگ‌آمیزی وجود ندارد (رنگ عایق کابل تک رشته معمولاً مشکی انتخاب می‌شود)

✔️کابل دو رشته ای: ترجیح خاصی برای رنگ‌آمیزی وجود ندارد (معمولاً مشکی برای فاز و آبی برای صفر استفاده می‌شود. البته از رنگ‌های دیگر نیز می‌توان استفاده کرد)

 

✔️کابل سه رشته ای: زرد / سبز-آبی-قهوه‌ای یا مشکی (برای کابل‌های دارای زمین) یا خاکستری-مشکی-قهوه‌ای

✔️کابل چهار رشته: زرد / سبز – خاکستری – مشکی – قهوه‌ای یا آبی – خاکستری – مشکی – قهوه‌ای

✔️کابل پنج رشته: زرد / سبز – آبی – مشکی – قهوه‌ای – خاکستری یا قهوه‌ای – آبی – مشکی – خاکستری – مشکی

رنگ کابل زرد / سبز فقط برای اتصال به زمین یا اقدامات حفاظتی مشابه استفاده می‌شود. رنگ آبی برای نشان دادن سیم صفر است.

در صورت‌عدم وجود سیم خنثی، آبی را می‌توان برای مشخص کردن هر رشته کابل استفاده کرد. البته به جز رشته اتصال زمین مخصوص یا هادی محافظ.

 

 

✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله برایمان کامنت کنید… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.